George Orwelli raamatu "1984" peategelane on Winston Smith, kes töötab tõeministeeriumis. Foto: Toby Melville, Reuters/Scanpix

Tänavuste föderaalvalimiste künnisel on Saksa siseministeerium andnud teada, et kavatseb võidelda sotsiaalmeedias levivate "võltsuudiste" vastu uue "desinformatsiooni-vastase kaitsekeskuse" kaudu.

Mõnede kriitikute hinnangul on siseministri Thomas de Maizière ettepanekul orwellilik kõla, kirjutab Breitbart London.

Nagu ütles Der Spiegelile üks ministeeriumi töötaja, tuleks "kaitsekeskuse asjus kokku leppida väga kiiresti."

Ministeerium väidab, et võltsuudiste kasv võib föderaalvalimisi otseselt mõjutada.

Samal ajal ollakse Saksamaal juba ärevil sõnavabaduse pärast, eriti sotsiaalmeedias.

Valitsus on sattunud kriitika alla pärast seda, kui selgus, et nad teevad koostööd Amadeu Antonio fondiga, mida juhib Anetta Kahane.

Kahane töötas luurajana kunagises kurikuulsas Ida-Saksa salateenistuses Stasi.

Juba mullu novembris väljendas kantsler Angela Merkel kahtlust, et Vene valitsus võib üritada mõjutada sotsiaalmeedia ja internetirünnakute kaudu Saksamaa föderaalvalimisi.

Samal ajal mõjutavad nn vihakõneseadused juba otseselt paljude tavaliste sakslaste igapäevaelu. Kõikjal riigis on politsei korraldanud reide inimeste kodudesse, keda kahtlustatakse negatiivsete kommentaaride postitamises internetti varjupaigataotlejate kohta.

Saksamaa justiitsminister Heiko Maas nõuab aga "valeuudiste" levitajatele lausa vanglakaristust. Trellide taha tuleks saata inimesed, kes jagavad internetis alternatiivsest meediast leitud uudiseid või teisi "valesid seisukohti."

Maas soovib spetsiifiliselt, et Facebook teeks Saksa poliitilise ladvikuga koostööd "kurjategijate" kinninabimiseks.