Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder. Foto: Scanpix

Erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles Euroopa Rahvapartei Kongressil (EPP) Helsinkis peetud kõnes, et Euroopa peab rahvuste erilisusest lugu pidama.

"Erinevalt Prantsusmaa presidendist Emmanuel Macronist, kes eelmisel nädalal hoiatas rahvusliku pidalitõve eest, arvan mina, et me ei peaks rahvuste ja kultuuride vastast kampaaniat tegema," toonitas Seeder oma kõnes.

"Euroopa väärtus ongi rahvuste ja kultuuride paljusus koos oma ajalooliste, religioosete ja geograafiliste eripäradega. Nende eripärade kaitsmine peab olema konservatiivide ja kristlike-demokraatide erinevus võrreldes liberaalide ja sotsiaaldemokraatidega. Väljamõeldud ja kunstlikud identiteedid ei saa ja ei tohi rahvuste identiteete asendada," ütles Isamaa esimees.

Seeder puudutas oma kõnes ka illegaalse immigratsiooni ja Venemaa poolse surve ohtusid Euroopale. "Kus on jõud, seal peab olema ka vastujõud. Strateegilistes huvides ei tohi me unustada oma strateegilisi partnereid USAd ja Suurbritanniat, kes on meiega ühel poolel. Mõelgem strateegiliselt ja hoidkem oma pead külmad."

Euroopa Rahvapartei on Euroopa suurim konservatiive ja kristlikke-demokraatlike erakondasid koondav poliitiline ühendus, kuhu kuulub rohkem kui 70 parteid 40st riigist. Eestit esindaja Euroopa Rahvaparteis on Isamaa erakond.

Samal ajal teatas Seeder, et Isamaa poliitikud toetavad EPP tippkandidaadina ehk nn Spitzenkandidat'ina neljapäeval toimuvatel valimistel Euroopa Komisjoni järgmiseks juhiks pürgivat soomlast Alexander Stubbi, kes on tuntud oma väga liberaalsete ja euromeelsete hoiakute poolest.

Muu hulgas toetas Stubb Soome peaministrina nn homoabielu seadustamist, samuti on ta olnud Helsingi homoparaadi patrooniks. Ta on teravalt kritiseerinud ka Itaalia, Poola ja Ungari valitsusi nende väidetava populistlikkuse tõttu ning iseloomustanud neid ohuna "Euroopa väärtustele".