Prantsusmaa peaministri Jean Castexi sõnul on sõjaväelaste murest Prantsusmaa tuleviku pärast ajendatud pöördumised "paremäärmuslaste poliitline manööver". Foto: Scanpix

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni valitsuse liikmed reageerisid esmaspäeval raevukalt viimasele Prantsusmaa sõjaväelaste avalikule kirjale, milles hoiatati valitsust islamistide ja prantslaste vahel puhkeva kodusõja eest.

Nädalavahetusel avaldatud kiri oli juba teine sõjaväelaste pöördumine, milles hoiatatakse Prantsusmaa nomenklatuuri islamistidest sisserändajate ja prantslaste vahel puhkeva kodusõja eest, kirjutab uudisteportaal France24.

Pühapäeval ajakirja Valeurs actuelles lehel avaldatud viimasele kirjale andsid avalikkuse jaoks arusaadavatel põhjustel anonüümselt oma allkirja tegevteenistuses olevad nooremad sõjaväelased.

President Macroni liitlane siseminister Gerald Darmanin süüdistas allakirjutanuid "julguse puuduses". Kaitseminister Florence Parly nimetas kirja "tahumatuks poliitiliseks skeemiks". Peaminister Jean Castexi sõnul on kiri "äärmusparempoolsete poliitiline manööver".

"Tule põlvkond"

"Me ei räägi teie mandaatide laiendamisest või kellegi vallutamisest. Me räägime meie riigi ellujäämisest, teie riigi ellujäämisest," kirjutavad sõjaväelased Macronile ja tema valitsuskabinetile adresseeritud viimases kirjas.

Kirja autorid nimetavad ennast noorema põlvkonna sõduriteks, nõndanimetatud "tule põlvkonnaks", kes on osalenud aktiivteenistuses [pidanud lahinguid].

"Nad on islamismi, millele teie olete meie riigi pinnal teinud suuri järelandmisi, hävitamise nimel pannud kaalule oma elud," seisab kirjas.

Väidetavalt on mitmed kirja autorid osalenud peale 2015. aasta džihadistide rünnakutelainet käivitatud Sentinelle terroritõrjeoperatsioonis.

Kirjas osutatakse, et teatud religioossete kogukondade jaoks "ei tähenda Prantsusmaa midagi muud kui ainult sarkasmi, põlguse ja isegi viha objekti".

"Kui puhkeb kodusõda, siis sõjavägi tagab oma riigi pinnal korra … Prantsusmaal on puhkemas kodusõda ja te teate seda väga hästi," jätkatakse pöördumises.

Erinevalt esimesest kõrgete sõjaväelaste pöördumisest, saavad antud kirjale anda allkirja kõik soovijad. 14. mai õhtu seisuga oli pöördumisele allkirjaga toetust avaldanud ligi 300 000 inimest. 

"See pole julgus"

Prantsusmaa sõjaväe juhtkonna kõrge ohvitseri sõnul ei jäta sõjavägi kirja vastuseta.

"Juhtkonna poolt tuletatakse [allakirjutanutele] kindlameelselt meelde, mida tähendab austus teenistuskohustuste vastu," rääkis ajakirjanikele anonüümseks jääda sooviv ohvitser. Ta lisas, et apoliitiliseks jäämine on sõjaväe usaldusväärsuse säilitamiseks elulise tähtsusega.

"Inimesel võivad olla oma isiklikud veendumused, kuid relvajõud on apoliitilised ja peavad täielikult kuuletuma valitud presidendile. Kui te tunnete ennast halvasti, siis te võite puhta südametunnistusega sõjaväest lahkuda," jätkas ohvitser.

"Ma arvan, et kui sa oled sõjaväes, siis sa ei tee varjatult selliseid asju [ei avalda selliseid kirju]," rääkis siseminister Darmanin telejaamale BFM. "Need inimesed on anonüümsed. Kas anonüümseks jäämine on julgus?" 

Kaitseminister Parly rääkis intervjuus samale telekanalile, et tegemist on "tahumatu poliitilise skeemiga. Seal on kõrgelennulist retoorikat, sõnu, tooni, samuti viidatakse äärmusparempoolsete jutupunktidele."

Poliitikaanalüütikute sõnul on Macron näinud viimastel kuudel tublisti vaeva, et Marie Le Pen ja tema Rahvusrinne ei saaks kasu lõigata 2020. aasta lõpus toimunud islamistide rünnakute pealt.

"Küpsemas on kodusõda," rääkis Le Pen kommenteerides sõjaväelaste teist avalikku pöördumist. "Igal juhul on tegemist suure ohuga. Loomulikult on alati võimalus kodusõja puhkemiseks," rääkis Rahvusride juht, lisades, et ta toetab nii sõjaväelaste esimest kui teist kirja.

"Loomulikult ei ole tegu üleskutsega mässule. Kui see seda oleks, siis ma ei toetaks seda," rääkis Le Pen.

Peaminister Castex sildistas esimese harukordse sõjaväelaste sekkumise päevapoliitikasse "algatuseks, mis on kõigi meie vabariiklike põhimõtete vastu, armee au ja kohustuste vastu".

Relvajõudude staabiülem kindrali Francois Lecointre'i kinnitusel neid sõjaväelasi, kes pöördumisele allkirja andsid, kindlasti nuheldakse ja neid ootavad ees karistused alates sunnitud erruminekust kuni distsiplinaarmenetluseni.

Sarnase pöördumisega on Macroni üha hullemaks muutuva sisekorra eest hoiatanud ka sadakond Prantsusmaa politseinikku.

Toimetas Karol Kallas