Kantsler Angela Merkel "sattumas" 2015. aasta 10. septembril Saksa migratsiooniameti lähistel selfile süürlasest sisserändajaga. Foto: Scanpix

Soome peaminister Juha Sipilä jäi ettevaatlikule seisukohale "mitteametlikul" Salzburgi tippkohtumisel arutatud idee suhtes Euroopa ühisest piiri- ja rannikuvalvest.

Sipilä sõnutsi tuleb seda mõtet hoolikalt vaagida, kuna esialgu jääb ebaselgeks, milline meelevald ühispiirivalvele omistataks, vahendab Yle.

Yle andmetel on Euroopa Komisjoni ettepanek luua 10 000 töötajaga Euroopa piiri- ja rannikuvalve juba pälvinud kriitikat ning ka Sipilä kinnitas, et piirikontroll peaks olema iga riigi enda vastutada.

Samuti on siin Sipilä hinnangul liiga palju "lahtisi küsimusi."

"Nüüd tuleb meil rahulikult vaadata, kas me saaksime tugevdada liikmesriikide oma piirikontrolli, ja mis oleks nende (piirivalveks nimetatavate – toim) vägede tõeline roll," ütles Sipilä.

Soome piirivalve on juba selgitanud, et liidu poolt palutud 170 piirivalvurit neil praegu välja panna poleks ning inimesi tuleks juurde värvata ja välja õpetada.

Samal ajal on Ungari valitsuse pressiesindaja Zoltán Kovács Voice of Europe'i teatel kinnitanud, et tippkohtumusel tõrjus ühispiirivalve idee tagasi enamik liikmesriike.

Ta selgitas samuti, et ettepanek ei laekunud Euroopa Komisjonilt, vaid sellega esines hoopis Saksa kantsler Angela Merkel.

Merkeli ettepanek "tähendaks praktiliselt seda, et liikmesriikidel tuleks loovutada osa oma suveräänsusest," selgitas Kovács.

Ta lisas, et Euroopa Liit "üritab" Merkeli ettepaneku enne Euroopa Parlamendi valimisi "läbi suruda", et saada see küsimus kampaaniate lõppjärguks laualt maha.

Merkel tahab Euroopat riigipiire valvama