George Soros

Viinis avati Kesk-Euroopa Ülikool. Hea uue ilma ehitaja George Sorose poolt 1991. aastal rajatud ülikool evakueeriti Austria pealinna Ungari pealinnast Budapestist.

Ungari valitsus näeb Soroses ja tema Avatud Ühiskonna Sihtasutuse projektides, mille hulka kuulub ka Kesk-Euroopa Ülikool (KEÜ) oma väärtusmaailma vaenlast. "Ei Euroopas ega Ameerika Ühendriikides pole ühtegi ülikooli, mida oleks sunnitud riigist lahkuma mõne poliitiku kapriisi peale," vahendab KEÜ rektori Michael Ignatieffi kurtmist Ühendkuningriigi vasakpoolne päevaleht The Guardian.

Rektor kaebas Ühendkuningriigi päevalehele ka USA presidendi Donald Trumpi peale, et viimane tema juhitava Sorose institutsiooni eest välja ei astunud, seades nii ohtu USA päritolu ülikoolid üle maailma.

Uue KEÜ Viini ülikoolilinnaku avamisel osales ka 89-aastane Soros, kes peale Orbani kritiseerimise teatas oma kõnes ka 750 miljoni euro lisamisest KEÜ rahapatta. Sorose arust kujutavad KEÜ probleemid Orbaniga "eepilist võitlust repressiivse režiimiga".

Soros on varem väitnud, et senikaua kui Orban on võimul, tema Ungarisse oma jalga ei tõsta. "Seal on ohtlik, sest Orbanil on, nagu Trumpil, pimedaid järgijaid ja need võivad mulle kallale tulla," näeb Soros olukorda Ungaris.

KEÜ-d otseselt lahkuma ei sunnitud, kuid Ungari riik jättis selle ilma õigusest (akrediteeringust) üllitada Ungaris USA ülikoolide kraade. Mitmete Orbani liitlaste arust on KEÜ näol siiski tegemist eelkõige õõnestustegevusele suunatud "George Sorose [ideoloogilise] eelpostiga Euroopas".

Eeloleval õppeaastal peavad KEÜ üliõpilased sõitma Budapesti ja Viini vahet, kuid järgneval aastal toimub 90% tundidest juba Viinis. Budapesti jääb siiski ülikooli uurimisasutus.

Viini linnapea Michael Ludwigi sõnul ei ole Ungari valitsuse moodi rünnakutel KEÜ vastu ühinenud Euroopas kohta ja tema teeb kõik, et igasugused uksed oleksid KEÜ tarbeks Viinis pärani.

Austria haridusminister Iris Rauskala sõnul "me peame panema tähele rünnakuid, mis ohustavad meie arusaamisi demokraatiast, mitmekesisusest ja akadeemilisest vabadusest." Minister tänas Sorost suure rahalise panuse eest uude ülikooli.

Ülikooli rektori sõnul on Ungari valitsuse Sorosele pööratud tähelepanu puru silmaajamine ja kritiseeris Ameerika Ühendriikide USA saadikut David Cornsteini, et too on Orbaniga nõus. "Sellel, et ülikooli rahastab George Soros, pole mingit tähtsust. Tähtis on see, kas toetatakse akadeemilist vabadust ja USA suursaadik seda ei tee."

Kaheksakümnendates eluaastates juveeliärimees Cornstein on pikaaegne Trumpi sõber ja tema arust on Orban USA jaoks ideaalne partner.

Kesk-Euroopa Ülikooli on esimene kõrgem õppeasutus, mis hakkas endise sotsialismileeri Euroopa otsas andma kõrgemat sooharidust. KEÜ näol on tegemist sugude ja vähemuste teemalise kõrgema hariduse maaletoojaga, kus on õppinud muuhulgas suur hulk Eesti avaliku elu tegelasi. Interdistsiplinaarsete ja intersektsionaalsete sooteaduste kõrval õpetatakse Sorose Kesk-Euroopa Ülikoolis veel majandust, haldusjuhtimist, poliitikateadust, inglise keelt, ajalugu, filosoofiat ja mitmeid muid distsipliine.

Ungari peaminister Victor Orban peab Sorose rahastatud organisatsioone äärmusideoloogiaid levitavateks võltskodanikeühendusteks ja soovitab sellistel Kesk-Euroopa maha jätta.

Toimetas Karol Kallas