Sotsialistist ÜRO peasekretär Antonio Guterres. Foto: Scanpix

ÜRO peasekretäri Antonio Guterrese sõnul tõestab koroonaviiruse pandeemia, et maakera on juba tuhandeid aastaid valitsenud patriarhaat ehk meeste poolt domineeritud kultuur.

Sotsialistist endine Portugali peaminister ning Sotsialistliku Internatsionaali ekspresident Guterres esines säärase avaldusega New Yorgis toiminud ÜRO üritusel, kus osalesid erinevad noored naisaktivistid “kodanikuühiskonna” organisatsioonidest.

Guterrese sõnul on kõigi koroonaviirusest tekkinud probleemide taga tegelikult küsimus võimust. “On selge, et me ei saa tagasi minna läbikukkunud poliitika juurde, mis on põhjustanud tervishoiusüsteemide, sotsiaalse turvavõrgu ja õigluse kättesaadavuse hapruse. On aeg üles ehitada võrdsem, kaasavam ja vastupidavam ühiskond,” teatas sotsialist.

Guterrese sõnul on koroonaviiruse pandeemia hea võimalus anda rohkem võimu naiste kätte, mida ta kavatseb ka ÜROs teha. Tema väitel on just naised väga efektiivsed juhid. “Naissoost riigijuhid, tervishoiuministrid, meditsiinitöötajad ja kogukonnaliidrid on üha rohkem tunnustatud oma empaatia, kaastundlikkuse, suhtlemisoskuste ja tõenduspõhiste otsuste langetamise eest,” rääkis sotsialist.

Guterrese väitel on koroonaviirus tabanud karmimalt just naisi ning seetõttu tuleb neid ka taastumisprotsessi jooksul rohkem toetada.

“Koroonaviirus süvendab ebavõrdsust, sealhulgas soolist ebavõrdsust. Näeme aastakümnete jooksul saavutatud piiratud ja ebakindlate edusammude tagasipöördumist,” sõnas sotsialist.

Muuhulgas tuleb sotsialisti sõnul prioriteediks võtta abortide kättesaadavus ka pandeemia tingimustes. Samuti tuleb anda raha nii formaalses kui mitteformaalses majanduses töötavatele naistele. “Sularahaülekandeid, krediiti ja laene tuleb suunata naistele, et pehmendada töö kaotamiste ja suurenenud hooldamiskoormuse mõju,” deklareeris sotsialist.

Toimetas Jaanus Vogelberg