Stihli tootmisliin Foto: Stihl

Tööriistatootja Stihl Holding AG nõukogu esimees Nikolas Stihl hoiatab, et senise rohepoliitika jätkudes kaotab Saksamaa oma tööstuse ja ei konkureeri enam USA ning Hiina Rahvavabariigiga. 

Stihli sõnul on Saksamaal saabumas murdepunkt, peale mida pole riigis enam meeldiv äri ajada, vahendab ReMix.

"Saksamaa deindustrialiseerumise ohtu ei tohi kergelt võtta," rääkis Švaabimaa pereettevõtte juht uudisteganetuurile DPA antud intervjuus.

"Saksamaa tööstus on olnud koormavatele muutustele äärmiselt vastupidav, kuid aasta-aastalt muutub tootmise käigus hoidmine üha keerulisemaks," lisas Stihl. 

"Saksamaal tööstuse omamine jõuab ühel hetkel murdepunktini, mis avaldab tugevat negatiivset mõju tahtele ajada riigis mingitki äri," rääkis tööriistatootja nõukogu esimees. Stihli jaoks saabub nimetatud hetk siis kui Saksamaal tootmine pole enam konkurentsivõimeline.  

Tööriistatootja Stihl Holding AG nõukogu auesimees Hans Peter Stihl (vasakul) nõukogu esimehe Nikolas Stihliga. Foto: Stihl

Saksamaa on äri ajamiseks olnud alati suhteliselt kallis riik ja senini on Nikolas Stihli sõnul Stihl saanud hakkama, kuid "arengud bürokraatia valdkonnas, hinnasurve ning hädavajalike investeeringute puudus viivad kõik olukorrani, et riigis valitsevad tingimused muutuvad aasta-aastalt järjest halvemaks". 

Tööstur kurtis, et aastakümneid on Saksamaal investeeritud liiga palju tarbimisse ja liiga vähe tööstusesse. "Täna on tagajärjed käes." Suur koalitsioon [Angela Merkeli valitsused] ei tegelenud põhimuredega ja seda ei tee ka valgusfoori võim [Olaf Scholzi valitsus].

"Me uuendame liiga vähe oma taristut, me ehitame liiga vähe ja kõigele sellele lisaks pole me piisavalt uuenduslikud. Me vaatame enda kõige suuremaid konkurente maailmas – näiteks Ameerika Ühendriike ja Hiina RVd – mis võtavad meid üle nii paremalt kui vasemalt." Stihli sõnul pole ka riigi pensionisüsteem ehitatud üles viisil, et see oleks tulevikukindel.

Stihli jaoks oli koroonaviiruse aeg "erakordse kasvu aastad", kuna siis oli inimestel aega parandada oma kodusid ning korrastada aedu.

2021. aasta oli Stihli jaoks rekordiline, kui käive ületas viie miljardi euro piiri. 2022. aasta müük on veelgi parem, kuid kasum jääb võrreldes eelmise aastaga väiksemaks. Stihli sõnul on selle põhjuseks peamiselt nõrk euro.  Stihl müüb suure osa oma kaubast dollarites ehk kui euro nõrgeneb, siis Stihli jaoks tähendab see suuremaid müüginumbreid. Samuti on ettevõte pidanud hindu inflatsiooni tõttu korrigeerima.

Kui vaadata müüdud ühikute arvu, siis see on võrreldes eelmise aastaga väiksem. See on osalt tingitud tarneahelate muredest. 

Saksamaa deindustrialiseerumise eest on hoiatanud näiteks ka ArcelorMittal Deutschlandi tegevjuht Reiner Blaschek. "Saksamaal millegi tootmine pole enam konkurentsivõimeline. Meil on tööstuse jaoks vaja konkurentsivõimelisi energiahindu." ArcelorMittal sulges Saksamaal hiljuti kaks tehast.

Oktoobris hoiatas Saksamaa Keemiatööstustuste Liidu (VCI) president Markus Steilmann, et riiki varitseb valitsuse energiapoliitika tõttu oht muutuda "tööstusmaast tööstuse muuseumiks".

Saksamaa on 20 protsendise osakaaluga suurim Euroopa Liidu rahastaja. Riik on (seni) rikas tänu tööstusele.

Toimetas Karol Kallas