Facebooki tippjuht Sheryl Sandberg. Foto: Scanpix

USA antisemitismi vastase organisatsiooni Anti-Defamation League (ADL) kampaania Peatage Kasumlik Viha (Stop Hate for Profit) raames reklaamiboikoti alla jäänud Facebook lubab nüüd veelgi laiahaardelisemat tsensuuri, et nn vihakõne vastu võidelda.

ADL organiseeris boikoti, kuna väidetavalt toimus Facebooki platvormil USA rassirahustustes osalenud rüüstajate ja aktivistide vastu "vägivallale üles kutsumine", kirjutas LifeSiteNews. Loomulikult on vägivalda tegelikult rakendanud just rüüstajad ja aktivistid ise.

Teise boikoti põhjusena toodi kampaania kodulehel välja see, et Facebook on nimetanud Breitbarti usaldusväärseks väljaandeks ja võttis parempoolse Daily Calleri enda faktikontrolli partneriks. Samuti aitavat Facebook kaasa nn voter suppression'ile ehk valimistel osalemise takistamisele. Tegu on mõistega, millega USA vasakpoolsed viitavad väidetavatele katsetele takistada vähemusgruppidel valimistel osalemist. Näiteks nähakse sellise "häälte allasurumise" taktikana lihtsat nõuet esitada valima minnes isikut tõendav dokument.

Kampaaniaga liitus suur hulk suurkorporatsioone, teiste seases näiteks Adidas, lennu- ja sõjatööstusfirma Boeing, Colgate-Palmolive ja autofirma Honda.

Facebooki tootejuht Sheryl Sandberg teatas nüüd, et kohtub koos Mark Zuckerbergiga kampaania juhtidega. Sandbergi väitel on kohtumise kontekstiks käimasolevad rassirahutused, mida ta nimetas "parimaks ja viimaseks võimaluseks võidelda rassismi vastu, mis on meie riiki saatnud juba ajast enne iseseisvumist."

Zuckerberg teatas eelmisel nädalal, et nüüd keelatakse näiteks laiem spekter "viha sisaldavat materjali" platvormil levivates reklaamides, eriti immigratsiooni puudutavates küsimustes. Samuti hakkab Facebook poliitikute nn "viha" sisaldavatele postitustele lisama hoiatusmärke.

Hiljuti paljastas aga Project Veritas, kuidas Facebooki moderaatorid arutasid avalikult Trumpi toetavate postituste kustutamist. Muuhulgas mainisid mõned moderaatorid, et kustutaksid hea meelega kõigi vabariiklaste kontod, kuna nad on terroristid, kui nad MAGA-mütsiga pildi üles laevad.

Facebooki moderatsioonipartneri Cognizanti töötaja Demian Gordon ütles aga varjatud kaameraga filmitud kaadrites, et tema sellist käitumist ei takista, kuna nende ülesanne ongi Trump Valgest Majast välja suruda.

Samuti rääkis üks Cognizanti ekstöötaja Veritasele, et osad moderaatorid kustutasid päevas tervelt 300 postitust selgelt poliitiliselt kallutatult. Paljud moderaatorid tõmbasid otseseid paralleele vihagruppide ja Trumpi toetajate vahel. Samas pigistati silm kinni, kui LGBT-õigusi toetavad postitused sisaldasid otsest vihakõne, kuna sellised postitused olid moderaatorite enda maailmavaatega kooskõlas.

Toimetas Jaanus Vogelberg