Deutsche Bank. Foto: Scanpix

Wall Streeti suurpangad ähvardavad Trumpi toetavaid poliitikuid musta nimekirja panemisega ning Deutsche Bank plaanib väidetavalt presidendiga sidemete katkestamist. Maksevahendaja Stripe katkestas samuti Trumpi meeskonnaga koostöö, vahendab Breitbart.

USA suurim pank J. P. Morgan Chase, Citigroup, Morgan Stanley ja Goldman Sachs teatasid, et peatavad mõneks ajaks annetused poliitilistele organisatsioonidele. Goldman Sachs uurib, kuidas annetuste saajad on viimasel ajal käitunud, mis tõenäoliselt lõpeb nende vabariiklastest poliitikute välistamisega, kes seadsid USA presidendivalimiste tulemused kahtluse alla. Sama kaaluvad ka Bank of America ja Wells Fargo.

Suurpankade annetusi poliitikutele peetakse USAs üheks halvimaks näiteks suure raha ja poliitika ristumisest. Praegune olukord annab aga pankadele võimalusel käituda heategijatena, kuigi implitsiitselt avaldavad nad poliitikutele survet, et nood pankadele sobivaid seisukohti edendaks. Ka suurkorporatsioonid nagu Marriott on annetuste peatamisest teatanud.

Pankade reaktsioon on teravas vastuolus faktiga, et eelmisel aastal toetasid USA suurkorporatsioonid Black Lives Matter’it ja sarnaseid liikumisi üle miljardi dollariga.

Interneti maksevahenduste hiiglane Stripe on aga katkestanud igasuguse koostöö Trumpi kampaaniameeskonnaga. See tähendab, et Trumpi toetuseks ei saa enam krediitkaardiga läbi Stripe’i annetada.

Stripe’i väitel on on Trump rikkunud ettevõtte eeskirju “vägivallale õhutamise” vastu. 2018. aastal katkestas Stripe koostöö ka sotsiaalvõrguga Gab pärast seda, kui tuli avalikuks, et Pittsburghi sünagoogis 11 inimest tapnud mõrtsukas oli platvormil antisemiitlikke kommentaare teinud. Samas ei rakenda Stripe sama põhimõtet näiteks Twitteri osas.

Trumpi meeskonnaga on koostöö katkestanud ka e-kommertsi platvorm Shopify, mis ei lase enam müüa Trumpiga seotud kaupu, viidates samuti väidetavale vägivalla õhutamisele.

NYTimes’i väitel on ka Trumpile kahe kümnendi jooksul peamiselt laene andnud Deutsche Bank otsustanud esimesel võimalusel kliendisuhte lõpetada. Trump on praegu Deutschele võlgu 300 miljonit dollarit, mis tuleb mõne aasta pärast ära maksta. Pank olevat leidnud, et kui nad just võlgu maha ei kanna, ei saa enne maksetähtaega kliendisuhet lõpetada.

Ka teine Trumpiga pikalt koostööd teinud pank Signature Bank tuli välja avaldusega, mille järgi peaks Trump “riigi ja inimeste huvides” tagasi astuma.

Toimetas Jaanus Vogelberg