Inger Stojberg. Foto: Scanpix

Endine Taani väliminister Inger Stojberg mõisteti erikohtu poolt 60 päevaks vangi, põhjenduseks Euroopa inimõiguste konventsiooni rikkumine, vahendab Austria ringhääling (ORF).

Käesoleva nädala esmaspäeval otsustas erikohus karistada Stojbergi 60-päevase vabadusekaotusega, kuna toonane välisminister andis korralduse asüüli taotleva, alaealise tüdrukuga paari lahutamiseks. Otsuse poolt hääletas 25 kohtunikku 26-st ja otsus ei kuulu edasikaebamisele ning jõustub kohe.

"Ma olen väga üllatunud, peaks ütlema," sõnas Stojberg kohtuotsuse peale. Enne istungit oli ta veendunud, et kohtuotsus tuleb tema suhtes õigeksmõistev. Stojberg ei kahetse oma toonaseid otsuseid ja seisab nende taga. 

Riigiprokuratuur nõudis endisele välisministrile nelja kuu pikkust vabadusekaotust. Sellele vaatamata on riigiprokurörid Jon Lauritzen ja Anne Birgitte Gammeljord kohtu otsusega rahul, üteldes, et "see on ajalooline juhtum."

Taanis kutsutakse kokku erikohus, kui on vaja mõista kohut ministrite üle, loa selleks annab parlament. Käesolev kohtumõistmine oli teine viimase saja aasta jooksul, kokku on Taani ajaloos kutsutud erikohus kokku kuuel korral. 

Inger Stojberg oli Lars Lokke Rasmusseni valitsuses 2015 kuni 2019 välis- ja integratsiooniminister. Konservatiividele heidetakse ette, et nad käitusid tol ajal ebaseaduslikult, kui lahutasid Süüriast tulnud asüüli taotleva paari, kuna naine oli alaealine. 

Välisministeerium teatas 2016, et kõik asüüli taotlevad paarid, kus üks pool on alaealine, lahutatakse. Selliseid juhtumeid oli 23. Stojberg soovis sellega vältida fiktiivsete abielude kasutamist asüüli taotlemiseks. 

Kohus aga leidis, et selline praktika on vastuolus Euroopa inimõiguste konventsiooniga. Taani õiguse ja inimõiguste kohaselt  oleks tulnud paare eraldi menetleda, mitte kehtestada üldreegel ja seetõttu on kohtu arvates tollane praktika ebaseaduslik. 

Stojberg karmistas oluliselt Taani asüüliõigust, tuues sellega kaasa ka pahameele välismaal. Liibanoni tollane ajaleht hoiatas Taani minejaid karmi asüülipoliitika eest. 

Toimetas René Allik