Said Mansour lennukis teel koju Marokosse. Foto: Twitter/Thomas Foght

Läinud reedel saadeti Taanist välja ja toimetati Marokosse kaks korda terrorismi õhutamises süüdi mõistetud Said Mansour (58).

Taani peaministri Lars Løkke Rasmusseni kinnitusel "anti Said Mansour … Maroko võimudele üle."

Tegemist oli "viimase sammuga jõupingutustest täitmaks ülemkohtu otsust väljasaatmise kohta aastast 2016," kirjutab Breitbart.

"Ma olen väga rahul selle selge signaaliga, et terrorit propageerivate kriminaalsete võõramaalaste koht pole Taanis."

Mansour mõisteti al-Qaeda propageerimise eest süüdi aastal 2014 ning mõisteti neljaks aastaks vangi. 2016. aastal võeti talt ära Taani kodakondsus.

2007. aastal jäi ta süüdi terroriaktide ja džihaadi õhutamises lääne vastu salvestistes, mida levitati üle kogu Euroopa. Lisaks ähvardas ta korduvalt juudi kogukonda Taanis. Tookord mõisteti ta trellide taha kolmeks ja pooleks aastaks.

Taani välisministri Anders Samuelseni sõnutsi läks tal tükk aega ja palju vaeva kindlustamaks kodumaale tagasi toimetamise leping Maroko valitsusega.

Lisaks sellele esitas vastava taotluse mullu detsembris Marokos viibides Taani peaminister isiklikult.

Mansouri vanglakaristus oli lõppenud 2018. aasta veebruaris ning ta viibis vahi all kui väljasaatmist ootav isik, kel enam polnud Taani kodakondsust.

Taani meedia andmetel on kriminaalkaristuse ära kandnud migrantide kinnipidamine Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni alusel lubatud vaid juhul, kui garanteerida õnnestub tagasivõtmise leping päritolumaaga.

Hiljuti lahendati Taani parlamendis ka selliste kriminaalsete illegaalide probleem, keda kodumaa keeldub vastu võtmast või kelle rahvust kindlaks määrata ei ole võimalik.

Nad paigutatakse asustamata Lindholmi saarele, mida varasemalt kasutati laboratooriumina taime- ja loomatõbede uurimiseks.

Hetkel on käimas saare saastest vabastamine ning uued asukad on teretulnud alates aastast 2021.

Toimetas Urho Meister