Peaminister Taavi Rõivas. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Peaminister Taavi Rõivas väljendas Eesti Päevalehele antud intervjuus lootust, et kooseluseaduse rakendusaktid võetakse ikkagi vastu ja riigikogul jätkub "talupojatarkust" mitte minna ühiskonda uuesti lõhestama teemaga, mis tema sõnul on juba läbi arutatud ja vaieldud.

Taavi Rõivas väidab, et kooseluseaduse küsimuses peeti "põhimõtteline vaidlus" maha juba eelmisel suvel (2014. aastal), ja ta ei pea õigeks, et "selles ühiskonda lõhestavas teemas haavad uuesti lahti kistakse."

"See seadus on vastu võetud, teema on ühiskonnas läbi arutatud. Minu jaoks on elementaarne, et ka rakendusaktid võetakse vastu," raiub Rõivas ja lisab: "Mul ei ole hea meel, et me rakendusaktidest taas poliitilise küsimuse tegime. See tuleb ära teha, see on elementaarne!"

Kuigi erinevate küsitluste kohaselt ei toetanud kooseluseaduse vastuvõtmist valdav osa ühiskonnast, surusid põhiliselt Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid seaduse läbi häältega 40 : 38. Kuna 51-häälelist enamust polnud riigikogu eelmises koosseisus võimalik saavutada, jäeti seadusest välja rakendusaktid, millega peab nüüd tegelema parlamendi praegune koosseis.

2014. aastal protesteerisid kooseluseaduse vastu tuhanded inimesed ja oma eitava seisukoha avaldas ka Eesti kristlikke kirikuid koondav Eesti Kirikute Nõukogu. Kooseluseaduse läbisurujate kõrvad jäid kõigile vastuhäältele kurdiks.

Nüüd näib, et kooseluseaduse rakendusseaduse menetlemine on jõudmas patiseisu, sest parlamendi enamuse toetust ei paista ka selles koosseisus ning meedias on spekuleeritud, et kooseluseaduse toimima hakkamiseks kavandatakse uusi trikke.

"Ma tahaksin näha, et seal oleks muidugi 51 häält taga, aga ma ei tea, kas on," kommenteerib Rõivas kooseluseaduse rakendusaktide vastuvõtmist. "See sõltub mitmest erakonnast. Ka sellest, kas opositsioon käitub riigimehelikult või näevad nad võimalust koalitsioonile ära teha."

Keskerakonna ja EKRE esindajad andnud sisse kooseluseaduse tühistamise seaduse eelnõu, mille vastuvõtmiseks piisab samuti lihthääleenamusest, nagu kooseluseaduse heakskiitmise puhul.

Loe intervjuud Taavi Rõivasega siit.