Telefoni taskulamp. Foto: Bigstockphoto

Paljud Taga-Karpaatia ungarlased said mobiiltelefoni teel, samuti sõnumisaatmiskanali „Telegram" kaudu ähvardavaid, ungarivaenulikke sõnumeid, teatas oma internetilehel nimekas Ungari päevaleht „Magyar Nemzet". Sõnumid olid ukraina ja ungari keeles.

„Ungarlastele nuga!", „Põgenege ruttu, kodumaareeturid!", „Ungarlased on parasiidid!", „Kasige Ukrainast minema!", „Kes vehkat ei tee, saab matsu esimesena!" oli osa sellistest sõnumitest, mis sealsetele ungarlastele 26. veebruaril saadeti. 

Magyar Nemzet" juhib tähelepanu huvitavale kokkusattumusele: sõnumid ajastati samale kuupäevale, mil kohalike ungarlaste suurim organisatsioon, Taga-Karpaatia Ungari Kultuuriliit tähistas oma kolmekümne viiendat aastapäeva.

Iga sõnumi juures oli pilt, mis kujutas kollasel taustal sinises maskis ja kapuutsis meest, kel on rinnal Ukraina vapp, käes aga pika teraga nuga, ja kes teise käega näitab Ungari suunas, kuhu põgenebki palju inimesi. Pildi all on kahes keeles (vastavalt ukraina ja ungari keeles) kiri, mil alandav ja ähvardav sisu.

Sõnumite ungarikeelsest osast jääb mulje, justkui oleks see koostatud tõlkeprogrammi abil, kuna seal leidub tihti õigekirjavigu. Mõne sõnumi puhul on ungarikeelse kirja lõpus kirvepilt või ka loosung „Elagu Ukraina!". 

„Surmaähvardusigi sisaldavad sõnumid saadeti Bosnia, Kasahstani ja Kirgiisia mobiilinumbritelt," teatas sama teemat käsitlenud Slovakkia ungari internetiväljaanne „Hírek".

Taga-Karpaatia sõjalise administratsiooni hinnangul on nende sõnumite puhul tegu Venemaa õõnestusoperatsiooniga, mille abil tahetakse kohalikke rahvaid ässitada üksteise vastu.

„Magyar Nemzet" juhib tähelepanu asjaolule, et kuigi Taga-Karpaatia sõjalise administratsiooni asjaomases teates leidus juhtnööre selle kohta, kuidas selliste sõnumite saatjaid blokeerida, ei leidunud seal ometi lubadust otsida kuritegelikud sõnumisaatjad üles, et neid karistada.

Toimetas Tõnu Kalvet