Saksamaa kantsler Angela Merkel, "Mutti Multikulti". Foto: Alain Jocards, AFP/Scanpix

Meediasse lekkinud Saksa politsei siseraporti kohaselt jäid politseinikud uusaastaööl Kölnis naisi ahistanud ja röövinud migrantide kampadele häbiväärselt alla. Muuhulgas pilkas üks mees korrakaitsjaid: "Ma olen Süüriast, te peate mind sõbralikult kohtlema! Proua Merkel kutsus mind külla."

Politseinikud ei suutnud isegi kõiki kuriteokaebusi vastu võtta, rääkimata inimeste kaitsmisest alkoholijoobes ja agressiivsete noorte meeste omavoli eest. Raporti koostaja tõdeb, et oma 29 aasta pikkuse teenistuse jooksul pole ta kordagi näinud sellist austuse puudumist võimuesindajate vastu.

Ajalehes Welt am Sonntag ära toodud Kölni reapolitseinike tunnistuste kohaselt panid ahistamisi toime varjupaigataotlejad Süüriast, kes on Saksamaal viibinud vaid mõned kuud. Politseinike jutust ilmneb ka see, et politsei juhtkonna väited, nagu olnuks kurjategijate peamiseks eesmärgiks ohvrite röövimine, ei vasta tõele. "Pagulaste" esmane huvi oli seksuaalne lõbu.

Siseraportisse see informatsioon aga ei jõudnud, sest ühe kõrge politseiametniku arvates oleks see olnud "poliitiliselt piinlik".

Peale Kölni massiahistamise, mille puhul ulatub politseile esitatud kaebuste arv üle saja, leidis uusaastaööl sarnaseid intsidente aset ka teistes Saksamaa linnades: Hamburgis, kus on esitatud 39 ahistamiskaebust, Stuttgardis ja Frankfurtis.

Lisaks Saksamaale on ahistamisjuhtumitest teada antud ka Šveitsis (Zürichis) ja Austrias (Salzburgis). Zürichis on kaebuse esitanud kuus naist, kes langesid ahistamise ja röövimise ohvriks. Salzburgis on ahistamiskahtlusega kinni peetud kolm arvatavasti Afganistanist pärit isikut.

Soomes suutis politsei uusaastaööl ära hoida sarnased kuriteod Helsingis, kuid siiski on laekunud teave kolmest ahistamisjuhtumist. Politsei uurib Kirkkonumme pagulaskeskuse asukate seotust Saksamaa sündmustega.

Sakslaste seas hüüdnime "Mutti Multikulti" ("multikulti-mamma") pälvinud kantsler Angela Merkel teatas, et uusaastaööl toimunu "on täiesti vastuvõetamatu". Tema sõnul peavad sakslased jätkama arutelu kultuurilise koosolemise üle Saksamaal.