Foto: Piqsels

Ühendkuningriigi Durhami Ülikooli teadlasterühm väidab, et inimesed peavad planeedi Maa tervise pärast sööma vähem liha ja  selleks tuleb lihapakenditele lisada tubakatoodete laadis hoiatused.

Teadlased on veendunud, et liha söömine on Maale paha. Selleks, et inimesed sööksid vähem liha, tuleb neile tekitada liha söömise süütunne. Süütunnet aitavad tekitada lihatoodetele kleebitud hoiatussildid, vahendab Ühendkuningriigi päevaleht Express.

Durhami Ülikooli teadlased mõtlesid lihale välja hoiatava sõnumi "HOIATUS: Liha söömine aitab kaasa kliimamuutustele". Uuringuga tuvastati, et kui lihatoitudel on juures sellise sõnumiga silt, siis seitse kuni kümme protsenti inimestest loobusid liha söömisest.

Uuringu juht, ülikooli psühholoogia valdkonna doktorant Jack Hughes kommenteeris uuringut: "Null heitmeteni jõudmine on meie riigi ja planeedi kõige tähtsam eesmärk. Hoiatussildid aitavad vähendada suitsetamist. Sama kehtib suhkrujookide ja alkoholi puhul. Kui riiklikult kehtestada lihatoodetele sama poliitika, siis aitaks see jõuda osutatud [null heitmed] eesmärgini."

Pilt: Durham University

Uuringus osales tuhatkond lihasööjat, kellele näidati menüüd, mille roogade seast võis valida makaronid lihaga, kalaga, taimetoidu- ja vegan lisanditega.

Toitu serveeriti nii ilma hoiatuste kui koos hoiatavate sõnumitega. Sõnumites kutsuti inimesi üles lihasöömisest loobuma nii kliimamuutuste ja pandeemiaohu tõttu kui tervislikel põhjustel.  Osalistelt küsiti nende arvamust kui ängi põhjustavad ja usutavad nad arvasid hoiatussildid olevat.

Kõige veenvamad olid väidetavalt kliimamuutuste eest hoiatavad sildid.

Ühendkuningriigis on moodustatud sõltumatu Kliimamuutuste komisjon ja see soovitab, et 2030. aastaks tuleb riigis liha söömist vähendada 20 protsenti.

Teine uuringu toime pannud teadlane, kvantitatiivse sotsiaalpsühholoogia professor dr Milica Vasiljevic, selgitas lisaks: "Me juba teame, et liiga suures koguses liha, eriti punase ja töödeldud liha söömine on kahjulik teie tervisele ja see põhjustab reostumise ja kliimamuutuste kaudu inimeste suremist. Kui lisada lihatoodetele hoiatussildid, siis aitab see vähendada osutatud tervise- ja keskkonna riske."  

Ühendkuningriigi Majandustegevuse Instituudi (Institute of Economic Affairs) elustiili majanduse valdkonna juht Christopher Snowdon arvab samas: "Tänaseks on valitsus otsustanud, et tubakas keelatakse järk-järgult täiesti ära. Seetõttu me peaksime olema äärmiselt ettevaatlikud "sigarettide laadis" poliitikate osas. Hirmutavate piltidega hoiatussildid tähendavad veganite ja keskkonnakaitsjate mõjurühmituste pika lihavastase kampaania algust. Me teame, kuhu see kõik välja viib ja me peame selle punga varre otsast kohe ära kaksama."

Ameerika Ühendriikide ajakirjanik Jazz Shaw leiab liha hoiatussiltide mõtet kommenteerides: "Aktivism käib alati ühte moodi: tunnetest tehakse relv ja terve mõistus aetakse lühisesse."

Toimetas Karol Kallas