Teadurid: ohtlik populism viib ühiskonna lõhestumiseni

Reformierakonna reklaam ajalehes. Foto: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix

Tartu Ülikooli teadurid Mari-Liis Madisson ja Andreas Ventsel kirjutavad, et populism ohustab demokraatiat siis, kui keerulistele probleemidele pakutakse lihtsustavaid lahendusi, mis seostuvad enamasti ka patuoina otsimisega.

“Tavaliselt viib see ühiskonna antagonistliku lõhestumiseni – ja pole vahet, kas tegemist on parem- või vasakäärmusluse, religioosse fundamentalismi või mõne muu lihtsat ja jõulist kultuurilis-poliitilist puhastust kuulutava ideoloogiaga,” arvavad teadurid.

ERRi portaalis ilmunud TÜ teadurite artikkel on sissejuhatus Paides arvamusfestivalil korraldatavale arutelule “Äärmuslus – kas õhtumaade paratamatus?” Arutelu toimub laupäeval, 13. augustil ERRi alal.

Kommentaar. Objektiivi toimetus lisab, et TÜ teadurite populismi-definitsiooniga sajaprotsendiliselt kokku sobivaks näiteks on nii kooseluseaduse ebademokraatlik ja hea õigusloome tavasid rikkuv läbisurumine kui kabinetivaikuses otsustatud migrantide vastuvõtmine EL-i jaotuskava raames. Mõlemal juhul püüti kompleksseid probleeme lahendada lihtsustatud skeemi abil, eirates demokraatia põhireegleid ja suunates süüdistava kriitika patuoinaste (n-ö ksenofoobsete ja sallimatute inimeste) pihta, kelle hurjutamise ja demoniseerimise abil sooviti oma otsuseid moraalselt õigustada.

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!