USA järgmine president Donald Trump ja tulevane asepresident Mike Pence. Foto: Mark Wilson, AFP/Scanpix

Läänemaailma raputab eliidiviha või eliidiraev, mis rabab piksena establishment’i ühes riigis teise järel. Üha suuremal hulgal inimestest on saanud kõrini poliitilise süsteemi, sealhulgas peavoolumeedia kallutatusest, “valgustatute” üleolevast ja ülbest hoiakust ning teistsuguste vaadetega kodanike arvamuse eiramisest, kirjutab Veiko Vihuri.

Linnar Priimägi on propagandasõja teooriat ja praktikat käsitlevas raamatus ära toonud näite, kuidas üks ja sama toimetus kajastas Napoleon Bonaparte’i naasmist võimule. Artiklite pealkirjad kõnelevad enda eest:

Korsika koletis maabus Jouani lahes

Inimsööja läheneb Grasse’i linnale

Usurpaator asus Grenoble’isse

Bonaparte hõivas Lyoni

Napoleon läheneb Fontainebleau’le

Tema Keiserlikku Majesteeti oodatakse täna talle ustavasse Pariisi

Äsja USA presidendiks valitud Donald Trumpi suhtes on nn peavoolumeedia olnud kogu aeg varjamatult vaenulik ja sellist tonaalsuse muutust me viimaste sündmuste valguses täheldada ei saa, vähemalt mitte veel. Eesti peavooluväljaanded on õpipoisilikult üle võtnud lääne vasakpoolses ja liberaalses meedias levinud hoiakud, vahendades uudiseid, mis viitavad sellele, et Trump on maniakk ja koletis, või vihjavad, et teda toetab äärmiselt kahtlane ja ohtlik element. Olgu valikuliselt toodud mõned näited:

Michelle Obama: Donald Trump käitub nagu seksuaalkiskja (PM)

Endine Ku Klux Klani juht: Trumpi võit on meie võit (PM)

Justin Petrone USA valimistest: inimestes on hirmus viha (PM, mõeldud on Trumpi toetajaid, keda võrreldakse koguni Mussolini mustsärklastega)

Samas ajal suutis meedia veenda iseennast ja oma liberaalseid lugejaid, et Trumpi taolisel töllil pole siiski lootust maailma kõige võimsama demokraatliku riigi juhiks saada ning progressiivsed ja vastutustundlikud kodanikud valivad vääramatult presidendiks Hillary Clintoni. Viimase võidulootusi õhutasid takka ka uuringufirmad. Siinkohal jällegi valik Eesti meediast:

Kajar Kase: miks ma usun, et Hillary Clinton saab USA presidendiks (ERRi uudisteportaal)

Clintonil on kaks päeva enne USA valimisi arvamusküsitlustes edumaa (ERRi uudisteportaal)

Arvamusuuringute ekspert: kõik osutab Clintoni võidule ja me ei eksi nagu Brexiti puhul (EPL)

FOTO: Julge valik! USA väljaanne trükkis juba esikaane, mis kuulutab Hillary Clintoni võitu (Delfi)

Kui valimispäeval hakkasid laekuma tegelikud valimistulemused ja selgus, et need ei ole põrmugi kooskõlas sellega, mida “progressiivne inimkond” ja selle meedia olid endale sisendanud, võttis maad jahmatus (pealkirjadest kumab siiski läbi ka sensatsioonijanu):

Donald Trump on võitmas USA presidendivalimisi! Clintoni valimispeol nutetakse ja Trumpi toetajad nõuavad Hillary vangistamist! (ÕL)

DELFI ja EPL USA-s: New Yorgis muutus peomeeleolu vaikuseks ja edasi pisarateks, ahastuseks, nutuks (Delfi)

Paljud maailma liidrid reageerisid Trumpi võidule jahmatusega (ERRi uudisteportaal)

Mitmed Eesti peavoolupoliitikud, aga ka ajakirjanikud ja eksperdid on juba tükk aega püüdnud sisendada, et Trumpi saamine USA presidendiks oleks meelepärane Kremlile ja selle peremehele Vladimir Putinile ning tähendaks meile otsest ohtu. Viimastel päevadel viitasid sellele näiteks järgmised pealkirjad:

Lauri Almann: Trumpi valituks osutumine oleks Eesti julgeoleku seisukohalt sama nagu Vene tankid Vilniuse tänaval (ERRi uudisteportaal)

Donald Trumpi presidendiks valimine pani venelased plaksutama, eurooplased pabistama ja börsid kukkuma (Delfi otseblogi)

Uudis Trumpi USA presidendiks valimise kohta võeti Vene riigiduumas vastu tormilise aplausiga (Delfi)

Putin ja õigeusu kirik õnnitlesid Trumpi (PM)

Spordistaarid on Trumpi võidust jahmunud. Kasparov: baltimaalased kardavad oma elu pärast (Delfi)

Kuna “Tema Keiserlik Majesteet” pole veel “talle ustavasse” Valgesse Majja sisse kolinud, on esialgse šoki lainel jätkunud halvustavate hinnangute vahendamine:

Sir Attenborough: “Kuidas lahendada Trumpi-probleemi? Me võime ta maha lasta!” (PM)

Belgia koondise kapten Trumpist: kas paneme nüüd kõik idioodid võimule? (PM)

Toomas Alatalu: Donald Trump trambib veel kaua ausate ja idealistidest inimeste hingeelul (Delfi; artikkel ise räägib eliidivastasest mässust, pealkirja on pannud ilmselt toimetus)

Psühhoterapeudid: Donald Trump mõjub ameeriklaste vaimsele tervisele halvasti (PM)

Mõistagi on ülal esitatud pealkirjad teadlikult välja nopitud palju suuremast uudiste ja arvamusartiklite hulgast ning tõenäoliselt ei peegelda nad kõik erinevate väljaannete toimetuste kõigi liikmete isiklikku arvamust. Kuid üldmulje on siiski selline, et Eesti peavoolu ajakirjandus, kaasa arvatud Rahvusringhääling, osutus neile üldiselt ebameeldiva Donald Trumpi kandideerimise kajastamisel äärmiselt ühekülgseks, võttes neutraalse ja uuriva lähenemise asemel omaks eelarvamusliku positsiooni või äratas ajakirjanikes suisa ideoloogiatöötaja. Mis pani EKRE poliitiku Martin Helme oma Facebooki lehel kirjutama:

“Ja sama korrumpeerunud, nagu on Clintonid ja kogu Demokraatlik partei, sama korrumpeerunud on meedia, kes tegeles päevast päeva propagandaga oma lemmikkandidaadi kasuks (tuleb tuttav ette?). See kehtib ühtviisi nii USA kui Eesti peavoolumeedia kohta. Mitu lugu te leidsite enne valimisi Clintonite Fondist või Hillary korruptsioonitehingutest, tema seaduserikkumistest State Departmentis, tema lähimate kaaslaste ja nõunike kriminaaluurimistest?”

Läänemaailma raputab eliidiviha (jah, termin “eliidiraev” on juba välja käidud), mis rabab piksena establishment’i ühes riigis teise järel. Üha suuremal hulgal inimestest on saanud kõrini poliitilise süsteemi, sealhulgas peavoolumeedia kallutatusest, “valgustatute” üleolevast ja ülbest hoiakust ning teistsuguste vaadetega kodanike arvamuse eiramisest. Liigseid lootusi hellitada ei maksa, aga on siiski võimalik, et midagi on muutumas.