Fragment kampaania "Kumm on seks!" tänavareklaamidest.

Sotsiaalministeeriumi haldusalas tegutsev Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas Tallinna ja Tartu linnatänavatel taas kord kampaaniat "Kumm on seks", mille fookuses on sel korral meestega seksivatest meestest positiivse kuvandi esitlemine ja nn turvaseksi propageerimine.

TAI riputas kokku seitsmesse bussipeatusesse üles plakati hellalt teineteise embuses olevatest meestest. Viis plakatit, kus kaisutavate meeste pildil on suur kondoomi pilt, asub Tallinnas ja kaks Tartus. Lisaks on mõlemas linnas üks selline plakat reklaamipostil.

Postimees vahendab, et TAI kampaania olevat leidnud sotsiaalmeedias ohtralt vastukaja. "Mida Nõmme rahvas uuest gei-kampaaniast arvab?" küsis näiteks üks kasutaja Nõmmekate Facebooki lehel. "Mina nt ei vihka kedagi, isegi Stalinit mitte. Vihkamine teeb inimese haigeks. Aga selline kampaania sügavalt solvab. Mitte ainult mind, aga kõiki mu sugulasi ja tuttavaid. Ma ei karda öelda, et selline propaganda on lihtsalt vastik ja jäle," kirjutas üks Facebooki kasutaja küsimusele vastuseks.

Isamaa- ja Res Publica Liidu esimehe Margus Tsahkna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski juhitud Sotsiaalministeerium avaldas kampaaniale toetust, väites, et niisuguste sõnumite avalik eksponeerimine linnaruumis on igati põhjendatud.

"Inimesed on häirekella lööma hakanud, et linnaruumis levib ebasünnis reklaam. Aga räägime sellest. HIV on viirus, mis ei küsi sugu, vanust, seksuaalset orientatsiooni ega usku. Eestis võib täna olla kokku üle 10 000 HIV-i nakatunud inimese, kellest paljud ei teagi, et on viirusekandjad. TAI "Kumm on seks" kampaania tuletab meelde, et kumm on ainuke asi, mis sind reaalselt kaitseb. Kumm ja sina ise!" kirjutab sotsiaalministeerium Facebookis.

123Tervise Arengu Instituudi hinnangul on Eestis ligikaudu 9000 meestega seksivat meest, kellel on TAI uuringute põhjal küll üldiselt head teadmised HIVist, kuid kehvad teadmised teistest sugulisel teel levivatest nakkushaigustest. "Samas on riskikäitumine levinud ning pooled meestega seksivatest meestest ei kasuta juhuseksi korral iga kord kondoomi. See tase ei ole vastavalt olemasolevate uuringute andmetele umbes kümne aasta jooksul oluliselt muutunud," selgitab TAI oma Facebooki lehel.

TAI andmetel on viiendik meestega seksivatest meestest olnud viimasel aasta jooksul vahekorras ka naissoost partneriga ning enam kui pooled neist ei ole sel juhul alati kondoomi kasutanud. Ligi kümnendikul meestega seksivatest meestest olid nii meessoost kui ka naissoost partnerid ning pooled neist ei kasutanud kummastki soost partneritega alati kondoomi.

"Homoseksuaalsel teel nakatunuid oli Eestis kuni 2014. aastani ühe protsendi ringis, kuid 2015. aastal seitse protsenti. Kuna absoluutarvud on väikesed ning meil puuduvad andmed oletatava või hinnangulise nakatumise aja kohta, ei ole võimalik hinnata, kas tegemist on nakatumise tõusuga meestega seksivate meeste seas, avameelsema riskifaktoritest rääkimisega või paranenud teavitamisega üldiselt. Ohumärgiks on see igal juhul," lisas TAI oma postituses.

Postimehe kinnitusel diagnoositi 2014. aastal Euroopa Liidu riikides 42 protsenti uutest HIVi juhtudest just meestega seksivate meeste seas. Just need inimesed on Lääne-Euroopas peamine HIV ja teiste sugulisel teel levivate haiguste riskirühm. Ka enam kui kolmandik tripperisse nakatunutest on meestega seksivad mehed, kellel esineb ka mitmeid teisi terviseprobleeme sagedamini kui elanikkonnas keskmiselt.

TAI hinnangul on meestega seksivate meeste terviseprobleemide oluliseks põhjuseks seksuaalvähemuste häbimärgistamine ja diskrimineerimine. Seda, et homoseksuaalsed suhted on anatoomiliselt vastunäidustatud ja et homoseksuaalide seas on laialt levinud juhusuhted, kampaania selgitustes ei mainita.

2013. aastal oli TAI sunnitud kampaania "Kumm on seks!" peatama pärast seda, kui SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks pöördus kampaania seadusevastasusele viidates reklaamiseaduse üle järelevalvet teostava Tarbijakaitseameti poole.

TAI direktoriks on aastatel 1996–2014 Reformierakonda kuulunud Maris Jesse, kelle abikaasa on Euroopa Komisjoni Esindust Eestis juhtiv sotsiaaldemokraat Hannes Rumm. Sotsiaalministeeriumi kodulehe andmetel kuulub TAI sotside esimehe Jevgeni Ossinovski kui tervise- ja tööministri vastutusvaldkonda.