Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans saatis brittidele armastuskirja, milles teatab, et ta tunneb Brexiti tõttu ennast hüljatud armukesena ja brittide suhtumise muutudes "võetakse Ühendkuningriik kahel käel Euroopa Liitu tagasi".

Timmermansi sõnul saab Ühendkuningriik tänu Brexitile ilma asjata kannatada. Tema sõnul oli brittide euroskeptitsism ühenduse jaoks väärtuslik, vahendab vasakpoolse väljaandenda tuntud The Guardian.

Euroopa Komisjoni asepresident leiab, et kui Ühendkuningriigile on Brexitist juba kahju sündinunud, siis "edaspidi lähevad asjad veelgi hullemaks".

Timmermansi sõnul tunneb ta ennast brittide lahkumise tõttu eeloleva aasta 31. jaanuaril "hüljatuna" ja võrdleb ennast "maha jäetud vana armukesega".

Endine Hollandi välisminister Timmermans, kes teenis Euroopa Komisjoni asepresidendi kohal ka eelmise Komisjoni juhi Jean-Claude Junckeri ajal, kirjutab, et ta hakkas armastama Ühendkuningriiki ja selle inimesi, kui ta õppis Roomas Püha Jüri nimelises inglise koolis.

Oma artiklis väidab Timmermans, et brittide kahtlused Euroopa projekti suhtes on olnud selle föderalistlike ambitsioonide tervislikuks mõõdupuuks ja hoidnud föderaliseerimissoove aastakümnete jooksul kontrolli all. Ta kirjutab (Ühendkuningriigile): "Ma tean, et sa tead. Ja ma armastan sind. Ma armastan sind selle pärast, kes sa oled ja mida sa mulle oled andnud. Ma olen nagu vana armuke."

"Ma tean su tugevusi ja su nõrkusi. Ma tean, et sa võid olla suuremeelne, kuid ka ihne. Ma tean, et sa usud, et sa oled unikaalne ja erinev. Ja loomulikult sa oled seda mitmel viisil, kuid ilmselt vähem kui sa seda endast arvad."

"Sa ei ole kunagi lõpetanud meie nimetamist "Kontinendiks"," kirjeldab Timmermans brittide suhtumist kümnendite jooksul, mil see oli Euroopa Liidu liige. "See aitab sul luua distantsi, mida sa arvad, et sa vajad. Kuid see segab sul nägemast, et me kõik vajame enda ümber pisut ruumi. Kõik Euroopa rahvad on unikaalsed. Meie erinevused on imetlusväärsed ja üllatavad. Need põhjustavad ebamugavusi, mõistmatust, naeruvääristamist ja karikeerimist, kuid samas armastust."

Läbirääkimised Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu edasiste suhete üle algavad märtsis, kui riik on formaalselt Euroopa Liidust lahkunud ja esialgsed läbirääkimiste alused on paika pandud.

Boris Johnsoni sõnul ei pikenda Ühendkuningriik 31. detsembril 2020 lõppevat üleminekuperioodi. Üleminekuperiood on aeg, kui riigil pole esindajad Euroopa Liidu otsuseid langetavates organites, kuid see kuulub tolliliitu ja ühisturgu.

Läbirääkimiste käigus on oodata suuremaid vaidlusi teemal, kas ja kuidas Euroopa Liidu kalurid pääsevad Ühendkuningriigi vetesse kala püüdma ning kui palju peavad britid järgima Euroopa Liidu keskkonna-, sotsiaal- ja rahandusregelid, et pääseda tariifideta ligi ühisturule.

Timmermans kirjeldab oma "armastuskirjas" lisaks, kuidas teda kurvastab suhete lammutamine, mida on alates 1973. aastast, kui Ühendkuningriik astus Euroopa Majandusühendusse, üles ehitatud. Ta leiab, et David Cameroni otsus korraldada 2016. aastal Euroliitu kuulumise referendum, oli ebavajalik.

Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni asetäitja kirjutab: "Sul olid toona peas kahetised mõtted, nagu sa alati oled Euroopa Liidust kaheti mõtelnud. Ma soovin, et sa oleks sellise suhtumise juurde jäänud – see on sind hästi teeninud ja see hoidis meid kõiki heas vormis."

"Kas selle suhtumise täpsustamist oli vaja? Loomulikult mitte. Kuid sa tahtsid seda. Ja kurb asi on selles: see teeb sulle haiget. Sest kahetine suhtumine jääb alles isegi peale sinu lahkumist. Protsessi käigus saad haiget sa ise ja saame me kõik. Ja ma kardan, et edaspidi lähevad asjad veelgi hullemaks."

Timmermans lõpetab oma armastuskirja pöördumisega, et "Ühendkuningriik on alati tagasi oodatud".

Toimetas Karol Kallas