Ühendkuningriigi endine peaminister Tony Blair. Foto: Scanpix

Endine Ühendkuningriigi peaminister Tony Blair esitas Briti valitsusele üleskutse ilmutada initsiatiivi ülemaailmse digitaalse identifitseerimissertifikaadi sisseseadmisel, mis salvestaks iga elaniku vaktsineerituse ja COVID-19 nakatumise staatust.

Vesteldes ajalehega The Telegraph, seletas Blair kuidas digitaalsertifikaat võimaldaks iga inimese COVID-19 staatuse pidevat jälgimist. Kavandatav pass kasutaks (sarnaselt Hiina totaaljälgimise tsoonidele) QR koodi inimeste isiku pidevaks tuvastuseks.

Blairi väitel on selline areng tulevikus paratamatu ning Ühendkuningriik võiks teha sellest oma G7 tööstusriikide eesistuja perioodi prioriteedi.

Kuigi Blair nõustus, et uus tehnoloogia pärsiks tugevasti inimeste liikumisvabadust ning süvendaks ühiskonnas sotsiaalset kihistumist, ei näinud ta plaanile alternatiivi. Lääne suurriikide konsensus oleks Blairi sõnul esimene samm ülemaailmse jälgimissüsteemi paika seadmisel.

“Ilma globaalse sertifikaadi süsteemita muutuks reisimine palju kaootilisemaks ning kontrollimatuks,” lausus Blair, kelle hinnangul pole enne digitaalsertifikaatide kohustuslikku pealesurumist lootust kaotada koroonapandeemia käigus kehtestatud piiranguid.

Blair on tuntud kohustuslike isikutuvastussertifikaatide pooldajana. Leiboristide poolt algatatud kohustusliku ID-kaardi programmi ei võetud kasutusele tänu 2010 aastal tugevale kodanikuvastupanule, mis apelleeris kampaanias privaatsuse ja isikuvabaduse argumentidele.

Ühtlasi asus endine leiboristide juht juba aprillis propageerima seisukohta, mille kohaselt oleks COVID-19 kriisi ainsaks lahenduseks inimeste tehnoloogilise järelvalve kasvatamine. See pidavat Blairi arvates olema “hind, mis väärib maksmist”.

Mitmed suured lennufirmad on andnud tänaseks teada digitaalsete reisipasside pilootprogrammide käivitamisest. Maailma Terviseorganisatsioon on julgustanud riike võtma kasutusele vaktsineeritust tõestavad reisisertifikaadid, mis lubaksid poogitutel reisida.

Samas on WHO laitnud maha analoogsed plaanid koroonaviiruse läbi põdenutele “immuunsuspasside” väljastamiseks, millel oleks vaktsineeritutega samaväärne õigus.

Toimetas Markus Järvi