What's going on over here? Trump väljendas reedel Twitteris imestust konservatiivse kommentaatori Paul Joseph Watsoni pagendamise üle Facebookist, 3. mail 2019, Valges Majas, Washingtonis. Foto: Scanpix

Trump väljendas reedel Twitteris imestust Paul Joseph Watsoni pagendamise üle Facebookist ning jagas oma enam kui 60 miljoni jälgijaga ka Watsoni sellekohast videokommentaari. 

Facebookist pagendatud konservatiivse autori Paul Joseph Watsoni sõnul on peaaegu iga prominentne veebipersoon, kes aitas Donald Trumpil presidendiks saada, nüüdseks poliitilise puhastuse käigus mõnelt või kõikidelt sotsiaalmeedia platvormidelt pagendatud.

Watsoni arvates tuleks seetõttu ligipääs sotsiaalmeediale kuulutada digitaalsete õiguste deklaratsiooniga kodanikuõiguseks.

"Väga üllatav on näha selliste konservatiivsete mõtlejate nagu James Woods'i keelustamist Twitteris ja Paul Watsoni keelustamist Facebookis!" kirjutas USA president Donald Turmp reedel Twitteris.

Samuti jagas Trump Watsoni YouTube'i videot, milles ta enda pagendamist Facebookist ja Instagramist kommenteerib:

Ühtlasi vahendas Trump ka säutsu, milles Watson annab teada, et temale osaks saanud toetus on olnud uskumatu ning väljendab usku, et see võib viia reaalsete muutusteni, mistõttu kutsub üles survestamist jätkama:

Oma teises Facebook'ist pagendamise järgses videos tänab Watson Trumpi probleemile tähelepanu juhtimise eest, pidades seda "väga lahedaks", kuid rõhutab ühtlasi, et kuigi säutsud on toredad, vajame me tegusid:

"Käputäis hiiglaslikke ettevõtteid on allutanud uue avaliku arvamuse välja oma kontrollile ning kõrvaldavad dissidendid digitaalselt. Facebooki esimene reegel on: ära räägi kellestki, kes Mark Zuckerbergile ei meeldi, või muidu sind pagendatakse Facebookist. See ei ole nali — see on sõna otseses mõttes nende uus poliitika.

Nad mitte ainult ei pagenda inimesi, vaid dikteerivad ka arvamusi, mida kõik platvormi kasutajad tohivad omada. Keelu saamiseks piisab nüüd vaid sellest, kui oled ühisel fotol või videol koos kellegagi, kes Mark Zuckerbergile ei meeldi.

See on sisuliselt identne kommunistliku Hiina sotsiaalse krediidi süsteemiga, mida kontrollivad antud juhul lihtsalt hiiglaslikud ettevõtted, millel on rohkem võimu kui mõnedel riikidel. Hiinas on see kirjalikult deklareeritud, mistõttu inimesed vähemalt teavad, kuidas nõuetekohaselt muganduda.

See on klassikaline autoritaarsus. "Ma tahan neid kinni panna, ma tahan neid vaigistada!" see on autoritaarsete türannide retoorika. Aga meie oleme need, kes on "ohtlikud". Tõesti?

Tegemist pole lihtsalt eraettevõttega, mis kehtestab enda meelevaldseid ja pidevalt muutuvaid reegleid. Sisuliselt iga prominentne veebipersoon, kes aitas Trumpil presidendiks saada, on nüüdseks poliitilise puhastuse käigus mõnelt või kõikidelt sotsiaalmeediaplatvormidelt pagendatud. Kas te arvate, et see on juhus või on see poliitiline puhastus?

Ning kas pole mitte suurepärane, kuidas Facebook on keelustanud kõik need "ohtlikud äärmuslased", samas jättes inimestele vabaduse külastada Hamas'i ja Hezbollah'i lehti.

Facebook on establishment ning teab, et üldrahvalik protest hoiab establishment'i kandidaate riiklikest võimupositsioonidest eemal. Aasta 2016 oli pöördepunkt, mis näitas, et establishment'i vastane kandidaat nagu Trump võib võita. Seetõttu vaigistavad nad populistlikke hääli enne 2020. aasta presidendivalimisi.

Mida on nüüd vaja teha: ligipääs [sotsiaalmeedia] platvormidele peaks olema kodanikuõigus kõigile kodanikele kõikides riikides. Me vajame digitaalsete õiguste deklaratsiooni. Sotsiaalmeedia on digitaalne avaliku arvamuse väli. Ainus põhjus kellegi pagendamiseks sellelt avaliku arvamuse väljalt peaks olema kuritarvitus, kui postitatakse midagi kriminaalset või otseselt vägivallale üles kutsuvat.

Sellest tulenevalt tuleks Facebook'ilt ning igalt teiselt suurelt tehnoloogiaettevõttelt, mis ei suuda sellele uuele standardile vastata, eemaldada kommunikatsiooniseaduse lõigust 230 tulenev õiguslik puutumatus.

Facebook ei toimi enam platvormina, vaid kirjastajana. Kui Facebook soovib olla kirjastaja, siis võib ta olla kirjastaja — mis tähendaks, et Facebook oleks isiklikult ja seaduslikult vastutav kõige eest, mida nende veebilehele postitatakse.

Facebook on valinud poliitilises debatis selgelt poole ning eraettevõttena on neil selleks ka õigus, kuid kui nad soovivad seda teha, siis tuleb neid reguleerida poliitilise isikuna.

Kui sa keelustad hulga inimesi parteipoliitilistel alustel keset presidendivalimiste kampaania hooaega, siis on tegemist valimistesse sekkumisega. Vabandust, ma unustasin, me peaksime hoolima valimistesse sekkumisest vaid siis, kui mõned venelased ostavad mõningaid Facebook'i reklaame.

Ning palun lõpetage selle "eraettevõte võib teha, mida tahab" jama ajamine. Kui inimesed kaotavad oma pangakontosid ja krediitkaarte, kuna neil on valed poliitilised vaated (mis on juba juhtumas), kui inimesed ei saa osta ega müüa, kuna neil on valed poliitilised vaated, kui inimesed on kodutud ja vaesunud, kuna nad ei saa eluaseme- ja tarbimislaene, kuna neil on valed poliitilised vaated, kas te ka siis kordade rõõmsalt mantrat, et "tegemist on eraettevõttega".

Kuidas oleks näiteks arstiabiga? Kas erapraksistel peaks olema õigus keelduda arstiabi osutamisest, kuna inimestel on valed poliitilised vaated. Oli vale, et ettevõtted keeldusid mustanahalistele teenuseid osutamast ning samuti on see vale igaühe suhtes, kellele sotsiaalmeediaettevõtted keelduvad teenust osutamast.

Seadusest tulenevalt ei ole ettevõtetel õigust diskrimineerida kedagi nende poliitiliste vaadete alusel — neil pole õigust teenuse osutamisest keelduda. Miks ei kehti see seadus aga Ränioru hiiglastele? Kui eraettevõtted rikuvad kodanikuõigusi, siis tuleb meil võtta vastu seadusi, mis keelavad neil seda teha.

Seega, kuigi säutsud on toredad ning toetus on olnud uskumatu, vajame me tegusid. Ning tundub tõesti, et see on meie viimane võimalus."

Toimetas Martin Vaher

Facebook pagendas Paul Joseph Watsoni ja teisi tuntud konservatiive