Facebook keelustas uue pagendamiste laine käigus Paul Joseph Watsoni, Alex Jonesi, Milo Yiannopoulose ja teised tuntud kommentaatorid, tembeldades nad "ohtlikeks indiviidideks". Suukorvistatud konservatiivid näevad selles aga järjekordset rünnakut sõnavabaduse vastu. 

"Universaalse pettuse ajal on tõe rääkimine revolutsiooniline tegu," kommenteerib Paul Joseph Watson enda pagendamist George Orwelli tsiteerides. "Ma andsin teile natukene liiga palju tõde ja nüüd tuleb mind vaigistada. Keelustatud Facebooki poolt. Keelustatud Instagrami poolt."

Watsoni arvates oli see Facebooki samm selgelt poliitiliselt ajendatud, kujutades endast sisuliselt valimistesse sekkumist: "Kõik, keda Facebook keelustas, aitasid kaasa Donald Trumpi valimisvõidule. See on karistus. See on poliitiline puhastus. Sellel pole midagi pistmist "viha" ega kasutustingimuste rikkumisega." 

Watsonile ei antud tema sõnul mingit põhjendust tema pagendamise kohta Facebookist ja Instagramist:

"Nii, et mina olen ohtlik? Mina, kes ma teen meemivideoid, kus ma naeran sotsiaalse õigluse sõdalaste üle. Või on ohtlik hoopis anda võim sõnavabaduse üle otsustamiseks käputäiele hiiglaslikule ja poliitiliselt kallutatud suurettevõttele. Mis on ohtlikum?

Nad panid mind samasse nimekirja terroristide, inimkaubitsejate ja sarimõrvaritega, sest ma kritiseerisin moodsat kunsti ja moodsat arhitektuuri? Kuna ma julgen kritiseerida massiimmigratsiooni? Kuna ma julgen kritiseerida [islamistlikku – toim] ususüsteemi?

Samas kui te lubate oma platvormil endiselt Antifa kontosid, kus ähvardatakse presidendile atentaati korraldada. Teil on endiselt üleval selle haige inimese kontod, kes saatis tapmisähvardusi Ben Shapiro perekonnale. See on tõepoolest klounimaailm."

Watson juhib ühtlasi tähelepanu sellele, kuidas meediale anti tema keelustamist juba tund varem teada: "Sama meedia, mis on viimased kaks aastat õhutanud konservatiivide vaigistamist, tsenseerimist ja platvormidelt pagendamist."

Watsoni hinnangul ei ole peaaegu ühtegi päris ajakirjanikku alles jäänud: "Nad kõik on aktivistid, kes kuritarvitavad oma võimu, et koostöös suurte tehnoloogiahiidudega oma konkurente kõrvaldada."

Facbook põhjendab keelde "vihakõnega"

BBC sõnul süüdistab sotsiaalmeediahiid Facebook veebilehe InfoWars asutajat ja saatejuhti Alex Jones'i, lehe toimetajat Paul Joseph Watsonit ning endist Breitbarti uudistetoimetajat Milo Yiannopoulos't aga vihakõnes.

"Mind keelustatakse," kirjutas Yiannopoulos oma järgijatele Instagramis enne konto kustutamist. "Palun liituge minu meililistiga, enne kui see konto kaob."

Hetkeseisuga ei ole Milo Yiannopoulose Instagrami leht "enam saadaval"…

Alex Jones'ile pannakse süüks väidetavalt paremäärmusliku organisatsiooni Proud Boys asutaja Gavin McInnes'i võõrustamist oma saates, kes on Facebooki poolt klassifitseeritud "vihalevitajaks" (hate figure). McInnes'i ja Inglise Kaitseliiga asutaja Tommy Robinsoni avalikku kiitmist pannakse süüks ka Milo Yiannopoulos'ele.

Nii Tommy Robinson kui ka tema asutatud Inglise Katseliiga ja mitmed teised Briti prominentsemad rahvuslikud grupid nagu Britain First ja Briti Rahvuspartei, pagendati sotsiaalmeediaplatvormilt juba eelmise konservatiivide vastase laine käigus.

Lisaks eelnimetatutele said keelu ka islamiseerumise vastane poliitiline aktivist Laura Loomer, kellele heidetakse samuti ette koostööd McInnes'iga ning vabariiklasest poliitiline kandidaat Paul Nehlen, keda Facebook iseloomustab valgete ülemvõimu propageerijana.

Väidetavate antisemiitlike avalduste eest eemaldati platvormilt ka mustanahaliste ülimuslikkust kuulutava USA liikumise Islamirahvas (Nation of Islam) juht Louis Farrakhan.

Kuigi Jones ja InfoWars pagendati Facebookist juba 2018. aasta augustis, ei laienenud toonane keeld Facebookile kuuluvale pildi- ja videojagamisplatvormile Instagram, kuid neljapäevase pagenduslaine käigus keelustati nende kontod ka seal, vahendab Postimees.

"Me oleme alati, ideoloogiast sõltumata keelustanud isikud ja organisatsioonid, kes õhutavad või kasutavad vägivalda," kirjutab Facebook oma sellekohases avalduses. "Protsess võimalike rikkujate väljaselgitamiseks on põhjalik ning see on viinud meid ka otsuseni täna need kontod kõrvaldada."

Facebook on lubanud eemaldada ka lehed, grupid ja kontod, mis on loodud ülaltoodud pagendatute esindamiseks ega luba oma platvormil reklaamida ka üritusi, kus need keelatud isikud osalevad.

Watsoni hinnangul on see kõigest (sõna)vabaduse represseerimise algus

"Kõige õudsem selle juures ei ole mitte keelustamine ise, vaid ähvardus keelustada kõik, kes keelustatud isikutest räägivad," kommenteeris ettevõtte lähenemist Watson, leides, et see on tõsiselt külmavärinaid tekitav. "Hiiglaslikud suurettevõtted rakendavad oma versiooni kommunistlikus Hiinas kehtestatud sotsiaalse krediidi süsteemist ning vasakpoolsed armastavad seda."

Watson juhib ühtlasi tähelepanu murettekitavale arengule keelata pangakontode avamist ja krediitkaartide väljastamist inimestele, kellel on "vale arvamus":

"Nad üritavad sõna otseses mõttes võtta teilt õiguse osta ja müüa. See on justkui otse piiblist — te ei saa kaubelda, kui teil pole [metsalise] märki. Ja mis on see märk? Täielik intellektuaalne kastreerimine ja kuulekus."

Watsoni hinnangul paistab pagendus olevat lõplik, kuid ta tegutseb siiski edasi oma veebilehel Summit News, kuni see veel olemas on. "Kuni mina olemas olen," lisab ta. "Samal ajal kui kogu minu olemasolu põhjus ära kustutatakse."

Samal ajal võtavad Watsoni sõnul ühiskonnas võimust aga sõgedad, infantiilsed jonnipunnid, kes arvavad, et nende rumalate arvamuste kahtluse alla seadmine on "vihakõne":

"Hüsteerilised autoritaarsed klounid on võtnud uue avaliku arvamuse välja oma kontrolli alla ning konservatiivid ei teinud midagi, et seda peatada. Trumpi valitsus ei teinud midagi, et seda peatada. Te arvasite, et see piirdub Alex Jones'iga? Te arvate, et see piirdub minuga? Te arvate, et see piirdub Facebook'i kontodega? Nad tahavad teie pangakontosid, nad tahavad teie kodu, nad tahavad, et te kaoksite."

Toimetas Martin Vaher

Facebook pagendas oma platvormilt Briti populaarsemad rahvuslikud grupid

Tommy Robinsoni rohkem kui miljoni jälgijaga Facebooki konto suleti

Suur Sotsiaalmeedia viskas igaveseks välja InfoWarsi ja Alex Jonesi