Föderaalsed politseijõud Portlandi mässe maha surumas. Foto: Scanpix

Kuna kohalikud võimud on mitmes USA piirkonnas üles näidanud soovimatust märatsevate Antifa jõukude vastu jõudu kasutada, on asunud tegutsema föderaalvõimud, kelle käed erinevalt kohalikust politseist seotud pole. Trumpi vastased on korra taastamisele reageerinud hüsteerilise retoorikaga "salapolitseist" ja fašismist.

USA sisejulgeolekuministeeriumi juhi Chad Wolfi poolt koordineeritud operatsiooni käigus on näiteks Antifa "peakorterisse" Portlandi saadetud erinevate föderaalorganite liikmed, kes kannavad laigulisi vorme ja kelle peamine eesmärk on kaitsta föderaalseid hooneid. Portlandis on Antifa süstemaatilise rünnaku all olnud peamiselt föderaalne kohtumaja, mida rüüstajad on korduvalt üritanud põlema panna.

Föderaalüksused on asunud kasutama taktikat, kus vägivallas kahtlustatud märatsejad korjatakse tänavalt üles ja viiakse märgistamata rendiautodesse, millega üksused patrullivad. Kuigi neile loetakse hiljem ette nende õigused ja pärast ülekuulamist rüüstajad vabastatakse, on demokraatide leer asunud tõmbama hüsteerilisi paralleele Lõuna-Ameerika sõjaväeliste diktatuuridega.

Portlandi linnapea Ted Wheeler teatas, et föderaalvõimud pole linna oodatud, kuna hoopis nemad eskaleerivat konflikte. Seda hoolimata sellest, et Wheeler pole ise juba pea kaks kuud kestnud igaöiseid rüüstamisi peatada suutnud. Nii on Portlandi kesklinnas tegutsevatele tavalistele keskklassi äridele tekitatud miljonitesse dollaritesse ulatuvat kahju.

Viimase sammuna keelas Wheeler kohalikul politseil igasuguse koordineerimise föderaalvõimudega. Chad Wolf nimetas seda ülimalt kahetsusväärseks sammuks, mis politiseerib katseid korda taastada. Wolf aga kinnitas, et tema üksused linnast ei lahku.

Antifa üritab aga föderaalvõime igal võimalusel provotseerida ja konflikti tekitada. Nii on alljärgnevast videost näha, kuidas nad föderaalse kohtuhoone juures karjuvad, et sees olijad välja tuleks.

Toimetas Jaanus Vogelberg