USA-Mehhiko piiritara Foto: Scanpix

Föderaalne apellatsioonikohus vabastas USA lõunapiirile tara ehitamiseks alama astme kohtu poolt kinni peetud ligi neli miljardit dollarit.

New Orleansis asuv Ameerika Ühendriikide viies ringkonnakohus otsustas kolmapäeval 8. jaanuaril, et Donald Trumpi administratsioon võib piiritara ehitamiseks kasutada alama astme kohtuasjas kinni peetud 3,6 miljardit dollarit. Nimetatud summa määras USA president Trump möödunud aasta lõpus piirikindlustuste ehitamiseks USA Armee ehitusfondist, vahendab Reuters.

El Paso maakond ja mittetulundusorganisatsioon Inimõiguste piirivõrgustik (Border Network for Human Rights) kaebasid Trumpi kohtusse, kuna nende arust ei ole USA vägede ülemjuhatajal õigust sedasi sõjaväe tarbeks eraldatud raha ümber tõsta.

Kahe häälega ühe vastu otsustas kohus, et Trumpil on õigus sedasi teha ja viitas, et Trumpi poolele sarnases küsimuses on asunud teises piiritararaha kohtuasjas ka USA Ülemkohus.

Kuigi kohtuasjad lähevad edasi ja Ameerika Justiitsministeeriumil tuleb president Trumpi piiritara rahastamise otsust kohtus kaitsta, leidsid nii USA Ülem- kui 5. Ringkonnakohus, et Trumpi peale kaebajatel ei ole tõenäoliselt õigust selles küsimuses kaebuseid esitada.

Tänaseks on vaatamata demokraatide pingutustele ehitatud valmis umbes 161 kilomeetrit uut piiritara. Kasutamise piirangute alt vabastatud lisarahast piisab ligikaudu 280 kilomeetri lisatara rajamiseks.

USA-Mehhiko maismaapiiri pikkus on 3145 kilomeetrit. 2009. aasta seisuga oli kahe riigi piirile rajatud mingit laadi kindlustusi ligikaudu tuhande kilomeetri ulatuses. 2019. aasta septembris lubas Trump, et 2020. aasta lõpuks on USA lõunapiirile ehitatud umbes tuhande kilomeetri jagu uut piiritara. Ühtekokku on uute piirikindlustuste ehitamise hinnanguline maksumus kuni 45 miljardit dollarit.

Piiritara ehitamine on üks suurimatest Trumpi 2016. aasta valimislubadustest.

Kuigi piiritara ehitamist on Trumpi vastaste poolt naeruvääristatud, on näiteks Ungari poolt Serbia ja Horvaatia piirile rajatud 523-kilomeetrise piiritaraga on üks 2015. aasta massisisserändekriisi suurimaid rännukoridore täielikult ebaseaduslikule immigratsioonile suletud.

Toimetas Karol Kallas