George Soros (vasakul) ja vabariiklasest senaator John McCain 2014. aastal Davosi majandusfoorumil juttu ajamas. Foto: Denis Balibouse, Reuters/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi poolt islamiterroriga seotud riikidele kehtestatud sissesõidukeelu vastu on algatatud enam kui tosin kohtuasja ning nende arv kasvab.

Suures osas on kohtuasjade taga organisatsioonid, mille rahastus pärineb pahempoolse miljardäri George Sorose taskutest, kirjutab LifeZette.

Suurt rolli mängivad ka erinevate osariikide demokraatidest peaprokurörid. Juhtivat osa etendas New Yorgi peaprokurör Eric Schneiderman, kes korraldas 15 kolleegi ühisavalduse, milles väideti, et Trumpi korraldus on põhiseadusevastane, ebaameerikalik ja ebaseaduslik. Avalduses rõhutati usuvabadust, pidades silmas islamit.

Schneidermaniga on ühispiltidel poseerinud George Sorose poeg Alexander Soros, kes kiitis prokuröri Trumpi vastu astutud sammude eest.

Kõigist algatatud kohtuasjadest osutus edukaimaks Washingtoni peaprokuröri Robert Fergusoni oma, millega õnnestus blokeerida korraldus üleriigiliselt.

Muuhulgas kahjustas Trumpi korraldus väidetavalt "Washingtoni osariigi suveräänset huvi jääda paigaks, mis on immigrantide ja pagulaste suhtes soe ja vastuvõtlik (ingl. k. welcoming)."

Lisaks finantseerib Sorose Avatud Ühiskonna fond mitmeid kohtuasju algatanud rühmitusi nagu American Civil Liberties Union, mis on Capital Research Centeri (CRC) andmetel saanud fondilt vähemalt 35,5 miljonit dollarit.

"See ei tohiks kedagi üllatada, et George Sorose poolt rahastatud survegrupid käivitavad kohtuasju hoidmaks USA uksi lahti terroristidele ja teistele, kes vihkavad Ameerikat," ütles CRC asepresident Matthew Vadum.

"Soros on öelnud, et tahab Ameerika kukutada. Maa üleujutamine moslemitest võõramaalastega, kes siin assimileeruda ei taha, on üks viis selle saavutamiseks."

Samal ajal on selgunud, et läinud aastal finantseerisid Donald Trumpi vastu võidelnud vabariiklasi kümnete tuhandete dollaritega Sorose poolt asutatud Soros Fund Managementi juhtivtöötajad.

Kõige suurema "Sorose-sortsu" ehk 10 800 dollarit sai avalikult saadaolevate andmete alusel esindajatekoja spiiker vabariiklane Paul Ryan, kes kampaania käigus korduvalt Trumpi kahjustada üritas.

Samast allikast voolas raha ka sellistele vabariiklastele nagu Marco Rubio, Jeb Bush, John Kasich, John McCain ja Lindsey Graham.