Kapitoolium Foto: Bigstockphoto

Äärmusvasakpoolne "faktikontrollijate" ja uudistekirjutajate kollektiiv Axios avaldas reedel pika ülevaate, kuidas president Donald Trump, kui ta peaks uuesti Valgesse Majja pääsema, võtab seekord "sookuivendamise" tõsiselt käsile.

Sookuivendamine (drain the swamp) on Trumpi poolt seatud väidetavalt tulevase ametiaja prioriteediks ja puudutab kümneid tuhandeid bürokraate, kellest paljud töötavad ka korrakaitse- ning julgeolekuasutustes, kirjutab World Tribune.

Esimese hooga läheb Trump väidetavalt rahvusliku julgeolekuaparaadi kallale ja "lööb korra majja" luureametite kogukonnas ning riigidepartemangus. Ohus on ka kaitseministeeriumi ärklevate kindralite ametikohad ning ennast Demokraatliku Partei kannupoistena näidanud justiitsministeeriumi ja föderaalse juurdlusbüroo (FBI) bürokraatia ülemised kihid.

Riigibürokraatia rappimine oleks samuti otsene rünnak K-tänava ja meedia ökosüsteemi vastu, mis on üks süvariigi alustalasid. 

Axiose reedel avaldatud ülevaates väidetakse, et kui Trump peaks 2024. aastal toimuvad USA presidendivalimised võitma, siis hakkab ta esimeses järjekorras puhtaks rookima justiitsministeeriumi, FBI, riigidepartemangu ja Pentagoni "majapidamisi". 

Bürokraatia vähendamise projekt põhineb presidendi korraldusel ajakava F, mille Trump allkirjastas kolm päeva enne 2020. aasta presidendivalimisi, kuid mille uus demokraatide valitsus kiirkorras tühistas. Trumpile lähedal seisvad inimesed kinnitavad, et kui ta peaks saama uuesti presidendiks, jõustab ta nimetatud korralduse ühe esimese asjana.

Ajakava F muudab presidendi ja föderaalvalitsuse töötajate võimusuhteid. Normaalne presidendiameti üleminek puudutab ligikaudu 4000 "poliitilist" ametikohta, kellest 1200 peab ametisse kinnitama senat. 

Trumpi kava kohaselt oleks presidendi poolt võimalik vallandada kõik bürokraadid, kellel on mingi sõnaõigus valitsuse poliitikate osas. Ajakava F puudutab kahest miljonist föderaalvalitsuse töötajast ligikaudu 50 000, kellest suurema osa ametikoht on hetkeseisuga tugevalt kaitstud. 

Axiose sõnul kava "teeks tsiviilteenistusele selle tänasel kujul lõpu peale ja lööklaine puudutaks kogu ametnikkonda".

Trumpi pooldajate sõnul ei ole vaja 50 000 bürokraati vallandada, sest soovitud tulemuste saavutamiseks piisab ka väiksema hulga inimeste lahkumisest, kuna see toob karjääriametnike seas tõenäoliselt kaasa "käitumise muutused" ja inimesed ei kipu enam nii vabameelselt Trumpi korraldusi eirama.

Samuti leiavad Trumpi pooldajad, et ajakava F teeks lõpu "mittepoliitilise tsiviilteenistuse farsile", kuna riigibürokraatia on otsast otsani täis progressiusklikke aktiviste, kes on aastakümneid vabariiklastest presidentide tegevuskavadele kaikaid kodaratesse loopinud.

Axios ähvardab, et kuna justiitssüsteemi kõige kõrgemas otsas [ülemkohtus] valitsevad konservatiivid, siis võib ka ajakava F teoks saada.

Demokraatide sõnul valmistab ajakava F neile muret tänaseni, isegi hoolimata sellest, et tänane demokraatide valitsus on selle maha matnud.

Toimetas Karol Kallas