Tšehhi peaminister Andrej Babiš. Foto: Scanpix

Tšehhi peaministri Andrej Babiši sõnul põhjustab Euroopa Liidu soov vähendada iga hinnaga CO2 heitmeid energia hinnašoki, mis halvab ühenduse majanduse.

21.–22. oktoobrini toimus Brüsselis Euroopa Liidu liikmesriikide juhtide Euroopa Nõukogu istung, mille olulisemaks teemaks oli energiaturul toimuv. Babiš leidis, et Komisjon ei reageeri hetkel turul toimuvale adekvaatselt ja see võib kaasa tuua kaua kestvate majanduslike probleemide rägastiku, vahendab uudistekanal ReMix.  

"Euroopa on sooritamas enesetappu," leidis Babiš kommenteerides energiaturul toimuvat.

Babiši sõnul kestsid riigijuhtide läbrääkimised hiliste õhtutundideni ja suuremas osas oli tegemist peamiselt üha kasvavate energiahindade teemaga. Kuna tema jaoks oli tegemist olulise teemaga, blokeeris ta ühise resolutsiooni vastu võtmist kuni kella kümneni õhtul. "Ma olen veendunud, et Euroopa – Euroopa Komisjon – ei reageeri kasvavatele energiahindadele adekvaatselt," rääkis peaminister reedel ajakirjanikele.

"Kõrgete energiahindade taga on kaks põhjust, milleks on heitmeload ja -kaubandus. Mulle paistab, et Euroopa Komisjon ei saa tänaseni aru, millist mõju avaldavad lubatud heitmete kogused ja heitmekaubandus energiahindadele," selgitas ta ja lisas, et tema hinnangul üritab Komisjon muret näidata tühisemana kui see tegelikult on.

Babiši sõnul on probleemiks samuti asjaolu, et heitmelubasid ostavad kokku "spekuleerijad", kellele ei tohiks tema sõnul seda lubada.

Ta osutas ka neljapäeval esitatud Frans Timmermansi (Euroopa Komisjoni rohekava juht) seisukohtadele, mille seast leiab näiteks kava, et tulevikus peaks sundima heitmelubasid ostma ka eramajapidamised.  

Kuigi suur hulk Euroopa Liidu riigijuhte arvas, et rohekavadesse ja energiaturule pole vaja sekkuda, lepitas Babiši ühisdeklaratsiooniga ära seisukoht, et Euroopa Komisjon peab "üle vaatama elektri- ja gaasituru toimimise põhimõtted ja samuti heitmekaubanduse süsteemi (ETS)," kaasates selleks Euroopa Liidu tururegulaatori ESMA.

Riigijuhtide koosolemisel nõuti, et Euroopa Komisjon valmistaks ette pikaajalised meetmed, mis tagaks madalamad energiahinnad ja vähendaks sõltuvust importenergiast. Babiši sõnul on kompromiss Tšehhi jaoks suur võit.

Tšehhi peaministri sõnul kohe siiski midagi ei muutu, kuna esimeseks sammuks on turuolukorra analüüs, millega Komisjon peaks ühele poole jõudma novembri keskpaigaks. Babiši nägemuses võiks olla õigus heitmekoguseid osta ainult neil, kes on kohustatud seda tegema. Komisjon väidab, et heitmekogustega spekuleerimine avaldab energiaturule ainult marginaalset mõju.

Toimetas Karol Kallas