Türgi president Recep Tayip Erdoğan. Foto: Scanpix

Iisraeli ja Türgi diplomaatiline tüli on eskaleerunud: pooled kutsusid tagasi oma suursaadikud ning külmutasid diplomaatilised kontaktid. Türgi president Recep Tayyip Erdoğan nimetas Iisraelit aga "terroririigiks", mis paneb Gaza sektoris toime "kõige närusemaid rünnakuid ajaloos," vahendab Al Jazeera. 

Erdoğan esitas oma kommentaarid pikemas kõnes, milles käsitles Gazas aset leidvat Iisraeli relvajõudude militaaroperatsiooni. 

"Rünnates metsikult tsiviilelanikke, keda sunnitakse oma kodudest lahkuma, üksnes selleks et leida ennast põgenedes pommirahe alt – seda tehes on Iisrael rakendamas riiklikku terrori kampaaniat. Ma võin nüüd täieliku südamerahuga tunnistada, et Iisrael on saanud terroririigiks," sõnas Erdoğan 15. novembril parlamendile peetud kõnes. 

Erdoğan nõudis, et Haagis asuv Rahvusvaheline Kohus esitaks Iisraeli juhtidele süüdistused sõjakuritegude toimepanemises. Muuhulgas väitis Erdoğan, et Türgi ei käsitle Hamasi terroristliku organisatsioonina, vaid poliitilise liikumisena, mis võitis 2006. aastal Palestiinas aset leidnud valimised. Muuhulgas mõistis Erdogan hukka lääneriigid, mis on andnud Iisraelile sõjaliste rünnakute korraldamiseks vabad käed. 

Türgi riigipea kasutas kõnes ka võimalust, et nõuda Iisraelilt et see avaldaks andmed riigi tuumaarsenali kohta – miskit, mida Iisrael ei ole ametlikult kunagi kinnitanud. Erdoğan sõnul kavatseb Türgi käsitleda hoopiski palestiinlaste maale asunud juudi asunikke terroristidena. 

Iisraeli ja Türgi diplomaatiline tüli on eskaleerunud üha intensiivsemale tasemele pärast seda kui pooled kutsusid tagasi oma suursaadikud ning külmutasid diplomaatilised kontaktid. 

Toimetas Adrian Bachmann