Bicci di Lorenzo: Bari linna Pühak Nikolaus vaigistamas tormi, 1433–1435 Foto: Ashmolean Museum, Oxford

Türgi Antalaya provintsi Demre linnas asuva neljanda sajandi basiilika väljakaevamistel leiti väidetavalt püha Nikolause haud.

Püha Nikolaus, kes sündis 270. aasta 15. märtsil ja suri 343. aasta 6. detsembril ning keda peetakse Jõuluvana arhetüübiks, oli neljandal sajandil Rooma impeeriumi Lüükia provintsi linna Myra – tänase Demre – peapiiskop. Seitsmendal ja kaheksandal sajandil ehitati vana kiriku kohale uus, vahendab Breitbart.

Kirikus väljakaevamisi tehes jõuti 4. sajandi kiriku põrandani, mille all asub püha Nikolause haud.

Üldiselt arvatakse, et püha Nikolause säilmed asuvad reliikviatena täna Itaalias Bari Linnas, kuhu need jõudsid 1087. aastal kaupmeeste hauaröövi tulemusel.

Avastatud hauast loodetakse leida uusi pühakuga seotud esemeid.

Püha Nikolaus on ortodoksi kirikute ja Rooma Katoliku Kiriku pühak.

Nikolaus sündis 270. aastal Kreekale kuuluva Väike-Aasia Patara külas. Ta sai Myra piiskopiks juba noore mehena ja ta oli kuulus oma helduse poolest. Tema komme jagada kingitusi, seda tihti salaja, on Jõuluvana legendi aluseks. Jõuluvana punane kuub tuletati väidetavalt punasest piiskopirüüst, mida püha Nikolaus ilmselt kandis.  

Püha Nikolaus on mere- ja kaupmeeste, vibumeeste, reisijate, pankurite, laste ja oma tegusid kahetsevate varaste kaitsepühak. 

Toimetas Karol Kallas