Matt Taibbi ja Michael Shellenberger, 9.03.2023 Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Ühiskonnategelased Matt Taibbi ja Michael Shellenberger selgitasid USA kongressi ees tunnistusi andes, kuidas Ameerika Ühendriikides rajati oma kodanike vastu töötav tsensuuritööstuse kompleks.

Ameerika Ühendriikide kongressis moodustati föderaalvalitsuse relvana kasutamise valitud alamkomitee (Select Subcommittee on the Weaponization of the Federal Government), mis uurib, kuidas süvariik kasutab föderaalvalitsuse ministeeriumeid, ameteid ja nendega seotud vabaühendusi teisitimõtlejate taga kiusamiseks ning tsenseerimiseks. 

Taibbi ja Shellenberger on kaks paljudest ajakirjanikest, ekspertidest ja ühiskonnategelastest, kes tegelevad Twitteri tsensuuritaagast puhtaksrookimisega ning nad andsid neljapäeval, 9. märtsil, viidatud kongressi alamkomitee ees tunnistusi.  

Tsensuuritööstuskompleksi üks tegevusnäiteid. Piirati kõigele lisaks "pahateabe" (malinformation) levikut. "Pahateave" on muidu kõiges õige ja aus, kuid kui see käib ametlike jutupunktide vastu, mis võivad põhjustada näiteks Covidi süstide pelgust, siis tuleb selle levikut piirata. 

Taibbi avaldas vahetult enne tunnistuse andmist Twitteri lõime, milles selgitab enda ja Shellebergeri tunnistuse sisu.

Tema sõnul kui Google, Facebook ja paljud teised internetiplatvormid tegid riigiasutustega koostööd, siis Twitterist sai valitsuse/süvariigi partner. Tsensuuri tööstuskompleksi olid kaasatud FBI, DHS, HHS, Riigikassa, NSA, kohalikud politseijaoskonnad ja sisuliselt iga väiksemgi osa föderaalvalitsusest, mis saatsid Twitterile tuhandeid sotsiaalvõrgu kasutajate loodud sisu kohta käivad tsensuuriraporteid.

Samas suur osa tsensuuri nõudvatest ettekannetest ei tulnud föderaalvalitsuselt, nagu DHS ja FBI, vaid ka GECilt, NEDilt ja Atlandi Nõukogu DFRLabilt. Eriti aktiivseks liitlaseks oli tsensuuritööstuskompleksile korporatiivne meedia.

Taibbi sõnul on tsensuuri tööstuskompleksi loomise alguspunktiks – selle Woodstocki festivaliks – Aspeni Instituudi 2021. aasta augustis toimunud konverents, mille tähtsündmuseks oli uuringu "Teabe korratus" (Information Disorder) avaldamine. 

Raporti üheks peamiseks lõppjärelduseks oli, et riigil peab olema totaalne ligipääs kogu teabele, kõne otsimine ja vaenukõne kurjategijate väljaselgitamine peab olema võimalikult lihtne. Uuringu sõnul peab valitsus piirama sõnavabadust "isegi siis kui see tähendab teatud vabaduste kaotamist".

Aspeni raporti koostajate sõnul oleks pidanud sõnavabaduse piiramise õiguse andma Föderaalsele Kaubanduskomisjonile (FTC). [Eestis soovitakse ilmavõrgu sõnavabaduse piiramise õigus anda tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametile.]  

Kuigi riik peaks ennast oma rahvale tehtavast propagandast eemale hoidma, siis ometigi saavad Aspeni Instituut, Graphika, Atlandi Nõukogu DFRLab, New America ja teised "väärteabe vastased laboratooriumid" riigi käest tohutus mahus raha.

Taibbi sõnul on tsensuuritööstuskompleksi tüveks bürokraatia, kes on suure narratiivi eesmärkide täitmise huvides valmis ohverdama tegeliku tõe. Kuigi nimetatud tsensuuritööstus esitleb ennast kui ühiskonda valede eest kaitsvat valli, on tegelikkuses just tsensuuritööstuskompleks ise tihti üks suurimaid valede allikaid. See tähendab, et ameeriklased rahastavad iseenda reaalsusest võõrutamist.

Toimetas Karol Kallas