George Floydi kuju New Yorki Brooklini linnaosas. Foto: Scanpix

Tänaseks vallandatud Ühendkuningriigi politseinik seisab silmitsi vangistusega, kuna jagas sotsiaalmeedias "väga solvavaid" meeme Ameerika Ühendriikides õnnetul kombel vahistamise ajal terviserikke kätte hinge heitnud kriminaali George Floydi kohta.

Mustad Elud on Tähtsad (BLM) liikumise maskotiks saanud mustanahaline kurjategija Floyd lahkus elust kroonilise südamehaiguse ja mitmete narkootikumide koosmõjul kui peale kuriteo sooritamist tänaseks pikaks ajaks vangi mõistetud politseiohvitser Derek Chauvin üritas teda kinni pidada, vahendab Breitbart.   

Endisele konstaablile James Wattsile pannakse süüks WhatsAppi grupivestluses väidetavalt "solvavate" meemide jagamist, millel oli kujutatud nii Floydi kui Chauvinit.

Ühendkuningriigis, kus sõnavabadus on tagatud ainult Euroopa inimõiguste konventsiooni lõdvalt sõnastatud parameetrite järele ja kus need on suuresti hüpoteetilised, on vastavalt 2003. aasta kommunikatsiooniseadusele (Communications Act 2003) selliste piltide jagamine kuritegu

Aktivistiderühmituse Sapiens.Network asutajaliige Rob Giometti põlvitab Wall Streetil gorilla Harambe kuju ees, kes tapeti lapse kaitsmise eesmärgil 2016. aasta mais Cincinnati loomaaias. Giometti hoiab käes Marveli filmide Thori haamri Mjölniri mudelit. Harambe vastas oleva ründava pulli kuju on ümbritsetud banaanidega. Sapiens.Networki aktivistid avaldasid 18.10.2021 sedasi meelt varandusliku ebaõigluse vastu, kus süsteem rikastab niigi rikkaid inimesi ja võtab tavalistelt inimestelt viimasegi ära. Foto: Scanpix

Euroopa inimõiguste konventsiooni 10. artikkel nendib, et inimestel on "vabadus oma arvamusele ja vabadust saada ning levitada teavet ja mõtteid ilma ametivõimude sekkumiseta ja sõltumata riigipiiridest", kuid "kuna nende vabaduste kasutamisega kaasnevad kohustused ja vastutus, võidakse selle kohta seaduses ette näha formaalsusi, tingimusi, piiranguid või karistusi, mis on demokraatlikus ühiskonnas vajalikud riigi julgeoleku, territoriaalse terviklikkuse või ühiskondliku turvalisuse huvides, korratuste või kuritegude ärahoidmiseks, tervise või kõlbluse või kaasinimeste maine või õiguste kaitseks, konfidentsiaalse teabe avalikustamise vältimiseks või õigusemõistmise autoriteedi ja erapooletuse säilitamiseks."

Prokurör Richard Purchase väitis Birminghami Magistraadikohtus, et "neli [süüdistatava politseiniku jagatud meemi] osutasid otseselt George Floydile ja [BLM] meeleavaldustele, ning mingil määral pilkasid tema surma." Ülejäänud kuus Wattsi jagatud meemi olid Purchase'i sõnul "üldiselt rassistlikud".   

Redditi jutukanalitest pärit meemis arvatakse, et maailmakuulus gorilla Harambe on samasugune BLM kangelane kui Floyd.  Mälestusmärke on püstitatud mõlemale.

Milliste meemidega oli tegemist, pole täpsemalt teada, kuid ühel oli väidetavalt kujutatud "valget Ku Klux Klani riideid kandvat koera", teisel oli kujutatud "põlvitamisvaipa ja ahvi" ja ühel "oli pilkavas laadis kasutatud lauset filmist "Lõuad"". 

Tanweer Ikram Foto: wlv.ac.uk

Watts võttis kohtus süü omaks ja ülemmagistraadi asetäitja (piirkonnakohtunik) Tan Ikram ei välistanud, et juunis toimuval kohtuistungil määratakse talle meemikuritegude eest reaalne vangistus, kuna raskendavaks asjaoluks on Wattsi poolt politseijõududele tehtud mainekahju. Enamasti karistatakse Ühendkuningriigis inimesi "solvavate" ja "häirivate" sotsiaalmeedia sõnumite eest kas rahatrahvi või ühiskondlikult kasuliku tööga.

Toimetas Karol Kallas