Stonewalli korruptsiooni vastane protest Londonis 22.10.2021. Foto: Scanpix

Tšehhi uudisteportaali echo24.cz ajakirjanik Ondřej Šmigol annab ülevaate põhjustest, miks inimeste soolisest invaliidistamisest on saanud tänu Stonewall nimelisele vabaühendusele Ühendkuningriigi poliitikas ja majanduselus märkimisväärselt tähtis teema. 

Ühendkuningriigi päritolu rahvusvahelise ulatusega vabaühendus Stonewall on ise kuulutanud ennast tõeministeeriumiks, millel on lõplik sõna kõigis ülesoolisi ("trans" tähendab ladina keeles "üle", "läbi") puudutavates küsimustes. Samuti on välja tulnud, et nimetatud vabaühenduse aktivistid tegelevad sisuliselt ettevõtetelt raha välja pressimisega ja selle küüsi on langenud paljud Ühendkuningriigi kõige võimsamatest ettevõtetest. 

Stonewalli ja ülesooliste "õiguste" probleemid tõi avalikkuse tähelepanu keskmesse Ühendkuningriigi rahvusringhäälingu ajakirjaniku Stephen Nolani kümne osaline taskuhäälingu saatesari, mis keskendub teemale, kuidas LGBTQ vabaühendus Stonewall on mõjutanud BBC-d. Nolan töötab ise BBC Põhja-Iirimaa osakonnas BBC Ulster. Suurem osa saatesarjast keskendub näidetele, kuidas Stonewall on mõjutanud BBC tegevust, mis tähendab, et Nolan teeb uurivat ajakirjandust oma tööandja vastu.

Kuigi BBC loopis Nolani tegevusele igal võimalusel kaikaid kodaratesse ja keeldus vastamast tema küsimustele ning avalikustamast asjasse puutuvaid dokumente, ei keelanud ringhääling siiski ära saatesarja eetrisse laskmist. 

Suurimaks skandaaliks on Stonewalli erinevad tegevused. Vabaühendus asutati 1989. aastal eesmärgiga võidelda omasooiharate inimeste õiguste eest. Üks vabaühenduse asutaja oli näiteks "Sõrmuste Isandast" ja "Kääbiku" filmidest Gandalfina tuntud näitleja Ian McKellen. Stonewall saavutas kõik oma eesmärgid 2013. aastaks kui Briti parlament võttis vastu omasooiharate abielu lubava seaduse. Kuid tegevuse lõpetamise asemel, võttis Stonewall uue suuna ja "tähestikurahva" L, G ja B (omasooiharad mehed ja naised ning mõlema soo seksuaalse vahekorra huvilised) asemel hakkas rõhuma T tähe alla kuuluvate inimeste (ülesooliste) õigustele.  

Laad, kuidas Stonewall ülesooliste "õiguste" eest sõda peab, on vägagi korruptsiooni laadne. Stonewall avaldab iga aasta kõige LGBT-sõbralikemate ettevõtete edetabeleid. Ühendkuningriigis on sinna nimekirja kuulumine suhteliselt prestiižne ja progressiusklikud ettevõtted näevad tublisti vaeva sinna pääsemiseks. Koos "tähestikurahva" sõbralike ettevõtete edetabeli koostamisega korraldab Stonewall ka ettevõtetele "mitmekesisuse tšempionid" nimelisi koolitusi, kuidas ettevõte saab olla veelgi parem "tähestikurahva" sõber. Nolan leidis oma uurimistöös järeldusele, et kui mõni ettevõte tahab jõuda "tähestikurahva" sõbralikkuse edetabelis kõrgemale kohale, siis kõige parem viis selleks on osta Stonewallilt temaatilisi koolitusi. 

Nolani hinnangul on tegemist ilmselge ja kõigile nähtava huvide konfliktiga. Ta juhib ka tähelepanu, et Stonewall on endast teinud tõeministeerumi, mida ja kuidas tohib keegi ülesooliste inimeste kohta arvata. BBCs korraldatud vabaühenduse koolitusel õpiti näiteks, et sugu ei ole mees ja naine, vaid spektrum. See on tõekspidamine, mis paneb suurema osa bioloogidest kulme kergitama. Stonewalli jaoks on tegemist faktiga ja vastavalt sellele on kohendatud ka BBC teemat puudutavad uudised nng saated.  

Seaduse järele peaks BBC olema neutraalne. Nolan küsib, et kui üks poliitiline partei hakkaks BBCs koolitusi korraldama, kas siis peetaks sedagi normaalseks? Tema jaoks on kõige uskumatum lugu see, kuidas Stonewall on oma ideoloogiaga tunginud Ühendkuningriigi meedia- ja sideturu regulaatori Ofcomi ridadesse. Ofcom, kuna see soovib olla "tähestikurahva" edetabelis kõrgel kohal, järgib oma regulatsioonides Stonewalli suuniseid.  

Stonewall on järjepidevalt andnud nõu teistelegi Ühendkuningriigi riiklikele organisatsioonidele. Juunis avaldas The Times ajakirjanike poolt läbi viidud uurimise, millest selgus, et Stonewall kasutab oma edetabelit ettevõtete ähvardamiseks ja sunnib tegema enda kasuks propagandat. Peale artikli avaldamist keelas võrdsuse minister Liz Truss valitsuse ja avalikel organisatsioonidel Stonewalli teenuste kasutamise ära.  

Stonewall keeldus Nolani küsimustele vastamast. Kui Nolan üritas LGBT teemade osas saada vastuseid "tähestikurahva" meediaportaali Pink News inimestelt, siis ei osanud need näiteks vastata küsimustele, mida tähendavad sõnad "suguveidrik" või "kaksisvaimline" (genderqueer, two-spirit).

Nolani saatesari on hoiatuseks kõigile soomuutmise küsimustes "mahajäänud" Vahe-Euroopa riikidele. Mõte, nagu kultuurisõda lõppeks siis kui üks pool saavutab oma eesmärgid, näiteks omasooiharad inimesed saavad üksteisega abielluda, ei päde. Aktivistid elatuvad aktivismist ja kui saavutatakse üks eesmärk, leitakse hoobilt uus.

Stonewallile kuuluvad seksuaaltervise ja soomuutmise kliinikud Ühendkuningriigis, Ameerika Ühendriikides ja Austraalias.

Tõlkis Karol Kallas