Ühendkuningriigi uus lennukikandja Queen Elizabeth

Briti ajaleht Daily Mail raporteerib, et kuningliku mereväe uus lennukikandja "Kuninganna Elizabeth" viib oma esimese missiooni läbi kandes pardal rohkem USA kui Ühendkuningriigi lennuväe lennukeid. Selline on kõige tõenäolisem stsenaarium, mida hetkel kaalutakse Suurbritannia sõjalise planeerimise ametkondades.

Asjasse puutuvad allikad raporteerivad, et praeguse stsenaariumi kohaselt seilaks Kuninganna Elizabeth oma esimesele missioonile 20 USA ning vaid 16 Ühendkuningriigi F-35 tüüpi hävituslennukiga. USA merejalaväe õhujõudude kaasamine peaks katma vahendite nappusest tingitud Suurbritannia hävitajate põuda.

Ühendkuningriigi valitsus on kaalumas, kas tellida ameeriklastelt vaid pool algselt plaanitud 138 F-35 varghävitajatest. Praeguseks on britid allkirjastanud tellimuse 48 F-35 tüüpi hävitajale, mis peaks tarnitama aastaks 2025.

Brittide uus lennukikandja peaks oma esimese patrullmissiooni sooritama 2021. a mais. Tänavu on laeva väljaõppeseilamised kahel korral edasi lükatud seoses kahe madruse positiivse koroonaviiruse testiga aprillis ning 10 meeskonnaliikme positiivse testiga oktoobris. Laeva täismehitatus on 1000 meeskonnaliiget.