Kass Briti peaministri residentsi ees Foto: Scanpix

Suure loomaarmastuse poolest tuntud Ühendkuningriigi valitsus kaalus COVID-19 pandeemia puhkedes viiruse leviku tõkestamiseks kõikide saareriigis elavate kasside hukkamist. 

Aastatel 2020 ja 2021 asetervishoiuministri positsiooni hoidnud Lord Bethell avalikustas usutluses telekanaliga Channel 4, et valitsus vaagis epideemia puhkedes tõsiselt võimalust kõik kaslastest lemmikloomad hukata, kirjutab The Times

Ühendkuningriigis elab kokku 10,9 miljonit kassi. Uudise levik üle kassilembelise saareriigi põhjustas hämmingut ja nördimust ning oleks võinud osutuda kaalukeeleks, millega üldiselt koroonasulgudega kaasa läinud britid ei oleks enam leppinud. 

Pandeemia leviku algfaasis esines Betheli hinnangul teatud informatsiooni, mis viitas sellele, et kasside tapmine oleks võinud pidurdada koroonaviiruse levikut. Tänaseks on teadlaste hulgas konsensuseks kujunenud aga seisukoht, et koduloomad ei ole koroonaviiruse leviku märkimisväärseks faktoriks. 

Ameerika Ühendriikide haiguste ennetamise ja leviku piiramise keskuse (CDC) andmetel ei oma lemmikloomad koroonaviiruse edasi kandmisel rolli, küll aga on registreeritud üksikuid vastupidiseid juhtumeid, kus loomad on ise saanud nakkuse inimestelt. Novembris 2020 hukati Taanis 17 miljonit naaritsat seoses kartustega, et koroonaviiruse mutatsioon võib kärplastelt edasi inimestele kanduda. 

Toimetas Adrian Bachmann