Foto: BigstockPhoto

Ühendkuningriigi süstinõukogu soovituse peale ei saa alates 12. veebruarist alla viiekümne aastased terved inimesed riigis enam võimendussüste teha.

Ühendkuningriigi valitsuse vaktsineerimise ja immuniseerimise ühendkomitee (Joint Committee on Vaccination and Immunisation; JCVI) sõnul on nooremapoolsete inimeste Covidi süstide võimendamisest loobumise põhjuseks asjaolu, et "pandeemia hädaolukorrale reageerimisest liigutakse edasi pandeemiast taastumise suunas", vahendab Daily Sceptic.

Jätkuvalt on Ühendkuningriigis võimalik vanematel kui 16-aastastel inimestel lasta ennast pookida kahe väidetavalt Covid-19 nakkuse ja raskel kujul põdemise vastu aitava süstiga.

Möödunud detsembris keelas alla 50-aastastele tervetele inimestele tõhustusdooside tegemise Taani.

Teatud hulga terviseekspertide sõnul on Covidi süstide võimendamisest loobumise taga hirm nende ohutuse pärast, kuid valitsused pole ise täpsemalt selliseid otsuseid põhjendanud. 

JCVI soovitab samas käesoleva aasta sügisel süste võimendada nii üle 50-aastastel kui riskigruppidesse kuuluvatel inimestel. Samuti soovitab sama nõukogu pensionäridel ja pärsitud imuunsusega inimestel teha järgmine võimendussüst ära juba eeloleval kevadel. Tuhandete brittide jaoks tähendab see seitsmendat-kaheksandat Covidi süsti.

Ameerika Ühendriikides on toidu- ja ravimiametil kavas anda kõigile ameeriklastele soovitus tõhustada Covidi süste iga aasta.

Eestis soovitavad vastavad ametkonnad teha esimese võimendussüsti kaks-kolm kuud peale esimest "vaktsineerimiskuuri". Lubatakse, et "võrreldes COVID-19 põdemisega on süstimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti".

Läänemaailma, sealhulgas Euroopa Liitu ja Eestit, on tabanud liigsurmade laine. Liigsurmade ja süstide hulki kõrvutades selgub, et suure süstihulgaga riikides (näiteks Soomes) sureb võrreldes 2016.–2019. aasta keskmise suremusega kuni üle 20 protsendi rohkem inimesi. 

Toimetas Karol Kallas