Ühendkuningriigi välisminister Dominic Raab. Foto: 10 Downing Street

Ühendkuningriik soovib loobuda Hiina jõuametitega seotud ettevõtte Huawei tehnoloogia kasutamisest järgmise põlvkonna mobiilsidevõrkude rajamisel.

Viienda generatsiooni andmesidevõrgud on väidetavalt järjekordse tööstusrevolutsiooni keskmes ja väga oluline on, kes või mis neid andmeid liigutama hakkab. Üheks olulisemaks 5G tehnoloogia arendajaks on saanud Hiina kommunistliku Rahvavabariigi julgeolekusektoriga seotud hiidettevõte Huawei, mille mitmed lääneriigid eesotsas Ameerika ühendriikidega, on kuulutanud julgeolekuohuks. Huawei Hiina Rahvavabariigi kasuks spioneerimise ja intellektuaalomandi varguste tõttu soovitakse see ettevõte hoida uue põlvkonna Lääne mobiilsidevõrkudest nii kaugel kui võimalik.

Üheks suurimaks lääneriigiks, mis siiani kavatses Huawei oma uue põlvkonna võrkudele ligi lasta, oli Ühendkuningriik. Kuid Hiina Wuhani viiruse varjamine ja vastutustundetu käitumine on selle mõtte päevakorrast kustutanud, vahendab New York Post.

Huawei poolt oli peaminister Boris Johnson ja Ühendkuningriigi parlamendisaadikud hääletasid Huawei riigi 5G turule lubamise poolt alles 10. märtsil, kus see kiideti 650-kohalises Parlamendi alamkojas heaks ainult 24 häälega.

Tänaseks on Hiina kommunistliku partei vastutustundetu hiina viiruse varjamine viinud selleni, et seadusandjad koostavad plaane oma otsuse ümberpööramiseks.

"Me peame koostama asjakohase ja realistliku Huawei sõltuvusest vabanemise strateegia," kinnitab tooride parlamendisaadik Damian Green. "Meie telekomiettevõtted peavad saama aru, et valitsus on otsustanud vähendada Huawei osa [tulevastes 5G võrkudes] realistlikul ajaskaalal null protsendini."

Parlamendi väliskomisjoni konservatiivist juhi Tom Tugendhati sõnul on "parlamendipartei suhtumine pöördunud. Täna saavad kõik aru, milliseid ohte kätkeb endas sõltuvus ettevõttest, mis on osa riigist, mis ei jaga meie väärtuseid."

Ameerika Ühendriikide välisminister Mike Pompeo osutas reedel, et Hiinast valla pääsenud pandeemia peaks kõigile riikidele näitama, miks Huaweiga ei tohi äri ajada.

Ameerika Ühendriigid nägid Johnsoni Huaweid pooldavat otsust kui ohtu nõndanimetatud "Viie silma" – USA, Austraalia, Ühendkuningriigi, Kanada ja Uus-Meremaa – elektroonilise jälgimistegevuse koostööle. Ameerika Ühendriikide ametiisikute sõnul kasutab Hiina Huawei tehnoloogiat luuretegevuseks.

Ühendkuningriik on teadaolevalt suuruselt kuues hiina viirusega pihta saanud riik, kus nakatunuid on üle 120 000 ja surnud on üle 16 000 inimese.

Valge maja hiina viiruse koordinaatori Dr Debirah Birxi sõnul ei osanud eksperdid jaanuaris Wuhanist valla pääsenud hiina viiruse ohtu õigesti hinnata, kuna Hiina kommunistlik valitsus valetas ohu väiksemaks, mille tõttu arvati, et tegemist on järjekordse SARS-i tüüpi kergema viirusepuhanguga.

Ühendkuningriigi välisminister Dominic Raab rääkis reedel, et "peale seda kriisi ei saa me öelda, et midagi pole juhtunud ja ajada asju endisel viisil [Hiinaga] edasi." Ta lubas, et Hiinale esitatakse "tõsiseid küsimusi" ja pandeemia põhjuste väljaselgitamiseks korraldatakse väga-väga põhjalik uurimine.

Viienda põlvkonna andmesidevõrgud peaksid tooma senisest sada korda kiirema (kuni 10 Gbps) traadita andmevahetuse ja äkilisema asjade interneti (n isesõitvad autod ja kaugjuhitavad kirurgilised operatsioonid).

Toimetas Karol Kallas