Vanem proua Jaapani pealinnas Tōkyōs. Foto: Scanpix

Esimest korda Jaapani ajaloos moodustavad 80-aastased ja vanemad riigi rahvastikust enam kui kümnendiku, teatas 18. septembril Slovakkia uudisteagentuur TASR.

Jaapani siseministeeriumi andmetel on 80-aastaseid ja vanemaid elanikke riigis ligemale 12,59 miljonit. Üle 75-aastaseid on 20 miljonit. Üle 65-aastaste osakaal on mulluselt 29-lt protsendilt kasvanud 29,1 protsendini. 

„Jaapan on eakate osakaalult esikohal kogu maailmas," öeldakse asjaomases pressiteates, mille siseministeerium avaldas Jaapani riigipühaks oleval eakate austamispäeval, mis tänavu langes 18. septembrile. Võrdluseks: teisel kohal ses arvestuses on Itaalia (üle 65-aastaseid 24,5 %), kolmandal aga Soome (23,6 %). 

Pidevalt väheneva sündimuse ja suureneva vananemise mõjul on Jaapani rahvastik kahanenud juba aastakümneid. Noored lükkavad abiellumise ja lastesaamise edasi, seda peamiselt tööhõive ebastabiilsuse ja majandusraskuste tõttu.

Eakaid töötab Jaapanis üle üheksa miljoni. Nad moodustavad kõigist töötajatest 13,6 protsenti. 70–74 aasta vanustest jaapanlastest töötab enam kui kolmandik.

Pakutakse, et 2040. aastaks on eakate osakaal Jaapani rahvastikust suurenenud 34,8 protsendini, teatab sama teemat käsitlenud Slovakkia internetiväljaanne „Postoj".

Jaapanit – koos Lõuna-Koreaga – on korduvalt toonud Eestile hoiatavaks näiteks pealiskaudse rahvastikupoliitika kohta endine rahvastikuminister, praegune riigikogu liige Riina Solman

Toimetas Tõnu Kalvet