Viktor Orbán Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Euroopa Parlamendi valimiste riiklikul turneel viibinud Viktor Orbán kõnetas Ungari põllumehi, süüdistades Euroopa Liidu poliitikat Ungari põllumeeste raskustes.

Ungari peaminister tõdes, et kuigi viimastel aastakümnetel on Ungari talunikud suutnud suure ühise pingutuse tulemusena varustada ennast moodsa tehnika ja käibekapitaliga, on talunikel tänapäeval raske, kuna põllumajandustoodete hinnad on EL-i ühisturul kokku varisenud. 

"Põllumajandustoodete hindade kollaps ei ole aset leidnud iseeneslikult, vaid tulenevalt Euroopa Liidu sihiteadlikust poliitikast lasta euroliidu ühisturule Ukraina viljaekspordi. Kuigi valitsus on teinud omapoolsed sammud, et talunikke aidata, ei ole antud kriisi võimalik lahendada üksnes Ungari siseriiklike ponnistuste tulemusena," lausus valimisturneel viibinud Orbán. 

Ungari peaminister märkis, et probleem tuleb lahendada Brüsselis, sest Euroopa turge saab kaitsta ainult Brüsselist, mitte Budapestist. Seetõttu on oluline, keda Ungari rahvas pärast juunis toimuvaid EL-i parlamendivalimisi Brüsselisse otsustab saata, rõhutas riigi peaminister.

"Me peame valima Brüsselise uued juhid. Uued juhid valivad osaliselt liikmesriikide peaministrid ja osaliselt Euroopa parlamendi liikmed. See on nende ühine otsus. Meie jaoks on oluline saata Euroopa Parlamenti parempoolsete vaadetega saadikud, kellel on rahvuslik meelelaad ning kes on pühendunud põllumajandusele ja põllumeeste raskuste lahendamisele," ütles Orbán.

Ungarist läheb Euroopa Parlamenti 21 parlamendiliiget. Praegused küsitlused näitavad, et valitsev konservatiivne Fidesz on ungarlaste seas jätkuvalt populaarseimaks poliitiliseks jõuks, ent lisaks Fidezile on oodata veel nelja või viie partei liikmete suundumist europarlamenti. 

Toimetas Markus Järvi