Péter Szijjártó Foto: Scanpix

Mathias Corvinuse Kolleegiumi konservatiivide arvamusfestivalil peetud kõnes leidis Ungari välisminister Péter Szijjártó, et Ameerika Ühendriikide uus Ungari suursaadik David Pressman võiks ennast pidada ülal diplomaatiliselt erapooletult. 

Kui Pressman enne oma ametisse kinnitamist USA senatis aru andis, teatas ta, et üheks tema suuremaks eesmärgiks on Ungaris "meie riigi [USA] erakordseks teinud väärtuste edendamise". Ungari poliitikute jaoks kõlas selline sõnavõtt paraku ähvardavalt ja selles nähakse viimastel aastakümnetel üle maailma häda ning viletsust külvanud nõndanimetatud "demokraatia ekspordi" ambitsiooni, vahendab Hungary Today.  

Lisaks näeb Pressman Ungarit geopoliitilise võitlustandrina Venemaa, Hiina ja Ameerika Ühendriikide huvide vahel. 

Oma kõnes kinnitas Szijjártó, et USA uut suursaadikut tervitatakse, kuid talt oodatakse vastastikust austust ning Ungari siseasjadesse mitte sekkumist. Kui Ungari saadab kuhugi välisriiki suursaadiku, siis ei saadeta neid sinna eesmärgiga, et neist saaksid provintsi kubernerid, kellelt oodatakse vastu võtvate riikide sisepoliitikasse sekkumist. Vastupidiselt, neil keelatakse nii teha.

"Me ei tea antud riigis elavatest inimestest paremini, mis on antud riigi jaoks hea. Kui need inimesed arvavad, et nende riigis on midagi halvasti, siis nad võivad teha selge valiku järgmistel valimistel," selgitas välisminister.

Szijjártó andis mõista, et kuulamisel avaldas Pressman Ungari kohta ebasobivaid arvamusi. Samuti rääkis ta, et enne viimaseid, aprillis toimunud, valimisi teavitas ta Euroopa Liidu liikmesriikide saadikuid, et kui need kavatsevad valimistesse kuidagi sekkuda, siis riikidevahelised suhted kannatavad selle tõttu.

Toimetas Karol Kallas