Süüria kristlased tänavu augustis kirikus palvetamas. Foto: Delil Souleiman, AFP/Scanpix

Ungari valitsus moodustas haridus- ja kirikuküsimuste eest vastutava ministeeriumi juurde spetsiaalse osakonna, mis hakkab toetama tagakiusatud kristlasi kõikjal maailmas. Öeldavasti on Budapest juba aastaid vaikselt Lähis-Ida kristlasi abistanud.

Ungari peaminister Viktor Orbán otsustas osakonna luua pärast augustis toimunud kohtumist paavst Franciscuse ja mitmete Lähis-Ida kristlike juhtidega. Osakonda hakkab juhtima Tamás Török, kes on varem töötanud diplomaadina Itaalias.

Ungari suursaadik Püha Tooli juures Eduard von Habsburg märkis, et Ungari on juba aastaid vaikselt abistanud Lähis-Ida kristlasi, vahendab National Catholic Register.

Ühtlasi on Ungari valitsus eraldanud tagakiusatud kristlaste abistamiseks 3 miljonit eurot, millest üks miljon on juba antud osakonna kasutusse. Osakond hakkab jälgima ja analüüsima olukorda ning koguma informatsiooni kriisikolletes, läkitades kohapeale kõrgel tasemel valitsusdelegatsioone.

Nagu selgitas von Habsburg, on Ungari valitsus sageli abistanud tagakiusatud kristlasi viisadega. Ta lisas, et Budapest lähtub põhimõttest aidata võimalusel inimesi seal, kus nad elavad.

Orbán on üks vähestest Euroopa liidritest, kes on võtnud selge seisukoha tagakiusatud kristlaste kaitseks ning astunud jõuliselt vastu kontrollimatule sisserändele Lähis-Idast kui viisile islamiseerida Euroopat ning lasta sisse terroriste.

Massmigratsioon "esineb humanitaarse ettevõtmisena, aga selle tõeline olemus on meie territooriumi okupeerimine," on Orbán öelnud, viidates Brüsseli fanaatilisele internatsionalismile kui kurja peamisele juurele.

Von Habsburg on andnud mõista, et kuigi paavsti tuntakse kui massiimmigratsiooni eestkõnelejat, on Vatikani ametlik seisukoht muutunud viimasel ajal nüansirohkemaks.