Antonio Guterres esinemas ÜRO Inimõiguste Nõukogule 22.02.2021. Foto: YouTube'i ekraanitõmmis

ÜRO peasekretär Antonio Guterres hoiatas esmaspäeval ÜRO Inimõiguste Nõukogule peetud kõnes, et valge ülemvõimluse ja uusnatsionaalsotsialistide liikumised on muutumas “hargmaiseks ohuks” ning kasutavad oma sõnumi levitamiseks ära Covid-19 pandeemiat.

1999.–2005. aastani Sotsialistlikku Internatsionaali (maailma pahemjõude ühendav rahvusvaheline organisatsioon) juhtinud Guterrese sõnul kasvab vihast ajendatud grupeeringute oht päevast päeva, vahendab Reuters.

“Valge ülemvõimluse ja uusnatsionaalsotsialistide liikumised on rohkem kui ainult riikidesisene terrorioht. Neist on saamas hargmaine oht,” rääkis ta oma juhitud organisatsiooni inimõiguste valvuritele. Ilma riike täpsustamata, lisas Guterres: “Tänaseks on neist ekstremistlikest liikumistest saanud mitmetes riikides number üks julgeolekuoht.” 

“Liiga tihti, kiidavad vastutavatel positsioonidel olevad inimesed sellistele vihagrupeeringutele takka ja seda viisil, mis mõnda aega tagasi oleks olnud võimatu,” jätkas Sotsialistliku Internatsionaali endine juht. “Me vajame üleilmset ja koordineeritud tegevuskava, et sellele kohutavale ning üha kasvavale ohule vastu astuda.”

Möödunud aastal algatas ÜRO inimõiguste kõrge komissar Michelle Bachelet Ameerika Ühendriikides Aafrika päritolu inimeste vastase süsteemse rassismi uurimise, mille tulemusi tutvustatakse Inimõiguste Nõukogule 18. märtsil.

Majanduse ja Rahu instituudi (Institute for Econimics and Peace) terrorismiaruande “Üleilmse terrorismi indeks 2020” järele sai 2019. aastal maailmas terrorismi läbi hukka 13 826 (lk 2) inimest, millest paremäärmuslaste süüks pannakse 89 (lk 60). Aruande selgitustest johtub, et kui näiteks islamistlik või hindude terrorism on süstemaatiline, tihti rahvuslik ja grupiviisiline, siis parempoolsetele jõududele omistatud terroriteod on alati korda saatnud nõndanimetatud “üksikud hundid”. 

Toimetas Karol Kallas