Facebooki juht Mark Zuckerberg andmas tunnistusi USA Kongressi Finantsteenuste komitee ees. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Föderaalne Kaubanduskomisjon ja 48 osariiki kaebasid Facebooki selle monopolivastaste seaduste rikkumise eest kohtusse. Kaebuste eesmärgiks on Mark Zuckerbergi sotsiaalmeediaimpeerium osadeks jagada.

Ühe Facebooki vastase monopoliseaduste rikkumise kohtuasja taga on USA 48 osariigi ja territooriumi, mille hulgas on näiteks New York, ülemprokurörid. Teise kaebuse esitas kohtule Föderaalne Kaubanduskomisjon (Federal Trade Commision; FTC), vahendab Breitbart. 

Esitatud kaebustes osutatakse, et Facebook (FB) on rohkem kui kümnendi kasutanud oma mõjuvõimu konkurentide turult väljatõrjumiseks ja edukate konkurentide ülesostmiseks, näiteks WhatsAppi ja Instagrami. Hoolimata ametivõimude tähelepanu alla sattumisest on FB konkurentide ülesostmisega jätkanud, ostes näiteks hiljuti rohkem kui ühe miljardi dollari eest kliendihaldustarkvara Kustomer.

Kohtuasjad on osa viimaste aastate jooksul aset leidnud võimuvõitlusest, kus erinevate maailma riikide valitsused üritavad USA tehnoloogiaettevõtetele päitseid pähe panna. Oktoobris kaebasid väiksem arv osariike ja USA Justiitsministeerium sarnase rikkumise eest kohtusse Google'i. 

Facebook väidab, et see ei ole monopol, osutades, et selle sissetulek jääb märgatavalt alla Google'i üleilmsetele reklaamimüügituludele. Google ja FB on hetkel maailmas kaks kõige suuremat ilmavõrgu reklaamimüüjat. FB-l on hetkel maailmas 2,74 miljardit kasutajat ja teatas 2019. aasta juulis, et ettevõte on monopolide vastase seaduse rikkumise eest FTC uurimise all.

Toimetas Karol Kallas