Jared Polis ja Julie Gonzale
Colorado osariigi kuberner Jared Polis (istub) ja osariigi senaator Julie Gonzales Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide muudest osariikidest pärit noored võivad edaspidi lasta Colorado osariigis oma "sugu muuta" ja seda hoolimata koduosariigi seadustest ning vanemate nõusolekust.   

Demokraadist kuberneri Jared Polise allkirjastatud kolm seadust tähendavad, et vabariiklaste juhitud laste "soomutmmist" keelavatest osariikidest pärit noortele "soomuutmise" teenuseid osutavad arste ja kliinikuid ei saa edaspidi vastutusele võtta. Colorados on lubatud nii noortele puberteeditõkestite ja suguhormoonide välja kirjutamine kui kirurgiline sekkumine, vahendab Daily Mail

Colorado seadused on väidetavalt kõrgemal lapse elukoha osariigi seadustest, mis tähendab, et osariigi pinnal toimuvat lapse "soomuutmist" ei saa seaduslike vahenditega takistada koduosariigi õiguskaitseorganid, ega lapse vanemad.  

Koos laste soomuutmise lubamisega kinnitati seadusena ka muudest osariikidest pärit sündimata laste tapmise õigus ja emade kaitse süüdimõistmise eest.

Colorado naaberosariikides Wyomingis ja Oklahomas, mida juhivad vabariiklased, on alaealiste "soomuumtmise" lahendused ning sündimata laste mõrvad rangelt keelatud.

Polis teatas seaduste allkirjastamise saateks: "Meie siin Colorados hindame isikuvabadusi ja seisame nende kaitsel … Mul on heameel [laste soo muutmise õiguste] eest võitlejate ja seadusandjate üle, tänu kellele Colorado särab veelgi enam vabaduse, valikute ja isikupärasuse majakana. Colorado on kõigi jaoks ja siin me elame oma elu vastavalt enda loodud tingimustele."  

Osariigi demokraadist naissenaator Julie Gonzales kutsus kõiki Coloradosse "sugu muutma" ja lubas, et osariik seisab selliste inimeste õiguste eest.  

Colorado kuulutas 2021. aasta oktoobris "soolise üleminekuga" seotud protseduurid esmavajalikuks raviks, mis tähendab, et sellised protseduurid maksab osariigi elanikele kinni tervisekindlustus.

Laste ja noorte "soomuutmine" on täielikult keelatud üheksas-kümnes Ameerika Ühendriikide osariigis ning osaliselt lisaks neljas-viies.

Toimetas Karol Kallas