Marc Elias. Foto: Law.com

Ameerika Ühendriikide demokraatliku partei jurist Marc Elias, kes on paljude 2020. aasta valimiste usaldusväärsust laastavate muudatuste, sealhulgas kirja teel hääletamise, taga, vastutab ka 2016. aasta presidendikampaania ajal Fusion GPS-i palkamise ja selle koostatud Donald Trumpi valedega mustava "Vene toimiku" eest, vahendab Breitbart.

Elias töötab Washington DC-s asuvas Perkins Coie advokaadibüroos ja esindas 2016. aastal Hillary Clintoni presidendikampaaniat. 2017. aastal tuli välja, et Elias ja Perkins Coie palkasid Clintoni kampaania ja Demokraatide Rahvuskomitee (DNC) heaks uuringuettevõtte Fusion GPS-i, et see jälitaks Trumpi, vahendab Breitbart.

Fusion GPS omakorda palkas endise Briti luuraja Christopher Steele'i, kes mõtles välja "põrutavad" väited Trumpi kohta, mis omakorda põhjustas Föderaalse Juurdlusbüroo jälitustegevuse viimase vastu ja Trumpi presidendiaega muserdanud "vene kokkumängu" vandenõuteooria, mis on tänaseks kõiges ümber lükatud. Kriitikute sõnul ei näidanud Fusion GPS-ile tehtud makseid föderaalses valimisaruandluses ei Clintoni kampaania, ega DNC.

2020. aasta jooksul on konservatiivsed väljaanded korduvalt kirjutanud sellest, kuidas Elias on demokraatide ülesandel kaevanud võtmeosariikides valimiste eest vastutavaid organisatsioone kohtusse, et need muudaksid oma hääletamisreegleid kirja teel hääletamise võimaluste suurendamise kasuks, pikendaksid häältelugemise lõpetamise tähtaegu ja õgvendaksid pettuste vastaseid reegleid.

Käesoleva aasta aprillis üllitas Elias pahempoolses ja Trumpi-vaenulikus USA Idaranniku suures uudisteportaalis The Atlantic arvamusloo, milles nõudis üleriigilist kirja teel hääletamist.

Peale arvamusloo avaldamist hakkas Elias kaebama kohtusse võtmeosariike, mis võivad valimistel kalduda nii demokraatide kui vabariiklaste poole. Kaks kohtusse viidud osariiki olid näiteks Nevada ja Põhja-Carolina, milles mõlemas on võimul Demokraadid.

Teine vasakule kaldu peavoolumeedia väljaanne New Republic kiitis septembris Eliast: "Mees, kes peatas Trumpi valimiste enda kasuks rihtimise."

Ülejäänu on juba ajalugu ja kõik on võinud jälgida, kuidas just võtmetähtsusega osariikides ei suudetud valimispäeva lõpuks hääli kokku lugeda ja kuidas on tekkinud kahtlused massiliste valimispettuste osas.

Toimetas Karol Kallas