James Jeffrey Foto: Scanpix

Lahkuv diplomaat ja USA eriesindaja Süürias James Jeffrey tunnistas, et USA armee kõrgema juhi, president Donald Trumpi eest varjati aastaid Süürias olevate Ameerika sõdurite arvu.

"Me mängisime alati pettemängu, et oma juhtkonna eest varjata, kui palju sõdureid meil seal [Süürias] on," vahendab Jeffrey sõnu DefenseOne.

Kui kaitseministeerium ja Trump leppisid kokku, et 2019. aastaks jääb Põhja-Süüriasse naftavälju kaitsma 200 USA sõdurit, siis tegelikult on neid seal tänaseni "asjaga kursis olevate inimeste" hinnangul kuskil 900. Täpne arv on salastatud.

Kui Trump peale ISIS-e hävitamist andis 2018. aasta detsembris käsu väed Süüriast ära tuua, viis see esmalt toonase kaitseministri Jim Mattise tagasiastumiseni. Jeffrey kirjeldab Trumpi toonast otsust kui "kõige vastuolulisemat asja minu viiekümne teenistuses oldud aasta jooksul". Mattise tagasiastumine edutas Jeffrey'i lisaks Süüria ISIS-e vastase võitluse eriesindajaks.

Trump kordas oma käsku kõik väed Süüriast ära tuua lisaks 2019. aastal, kuid ometigi jäid need sinna. 

"Mis vägede väljatoomine Süüriast? Kui olukord Süüria kirdeosas oli peale ISISe purustamist küllaltki stabiilne, tahtis Trump väed sealt ära tuua. Igal korral pakkusime meie välja viis paremat argumenti, miks me peame sinna jääma. Me olime mõlemal korral edukad. Selline on lugu," rääkis Jeffrey.

Toimetas Karol Kallas