Hiina konsulaat Houstonis. Foto: Wikimedia Commons

USA valitsus käskis Hiinal ootamatult sulgeda Texases Houstonis asuva konsulaadi, süüdistades riiki sekkumises USA siseasjadesse ning intellektuaalomandi vargustes. Seepeale asusid konsulaadi töötajad tundlikke dokumente põletama, vahendab Wall Street Journal.

Kohalik tuletõrje sõitis kohale, kuna konsulaadi kohale oli kerkinud suitsupilv, kuid neid ei lubatud territooriumile. Youtube'i postitatud videos on näha, kuidas saatkonna töötajad konsulaadi siseõues dokumente põletavad.

USA välisministeerium teatas, et Hiina on riigis toime pannud massiivseid spionaaži- ning mõjutusoperatsioone nii ametnike kui tavakodanike suhtes. Selline tegevus on viimastel aastatel hoogustunud.

USA on viimasel ajal Hiina vastu mitmeid samme astunud. Nii süüdistatakse kahte Hiina häkkerit USA koroonaviiruse vastaste pingutustega seotud firmade sihikule võtmises ning sadade miljonite dollarite väärtuses intellektuaalomandi varastamises.

Välisminister Mike Pompeo teatas, et president Trumpi kannatus on katkenud. "President on öelnud, et me ei saa lubada selliste asjade jätkumist," sõnas Kopenhaagenis viibinud Pompeo.

Trumpi administratsioon on ka hulgale Hiina ametnikele ning ettevõtetele sanktsioone, viisakeelde ja muid meetmeid seadnud ning plaanis on kehtestada sisenemiskeeld lausa kõikidele kommunistliku partei liikmetele.

Hiina on sammudele reageerinud raevuka kriitika ja vastumeetmetega. Hiina välisministeeriumi kõneisik teatas, et konsulaadi sulgemine on "ühepoolne poliitiline provokatsioon", millele on kavas ka vastata.

Toimetas Jaanus Vogelberg