Kevin McCarthy Foto: Scanpix

USA Kongressi juhtiv vabariiklane, Californiast pärit Kevin McCarthy soovib saada spiikriks, kuid ei saa vabariiklaste seas kokku vajalikku arvu hääli. Tegemist on nomenklatuuri kuuluva vabariiklasega, kes ei sobi paljudele uue põlvkonna parteilastele. 

Neljapäeval, viiendal jaanuaril, kogunes kongress kolmandat päeva ja üritas vabariiklaste enamusega esindajatekojas McCarthy 11. korda ametisse nimetada, vahendab UPI.

Kongress otsustas häältega 219–213 vabariiklaste kasuks, et uuesti üritatakse spiiker ametisse nimetada reede, 6. jaanuari keskpäeval. Niikaua kui pole spiikrit ametisse nimetatud, ei saa arvult 118. kongress tööd alustada.

Tegemist on esimese punnseisuga viimase saja aasta jooksul, millal kongress ei suuda spiikrit ametisse määrata esimese korraga.

Põhjus, miks McCarthy't pole veel ametisse nimetatud, peitub asjaolus, et parema maailmavaatega vabariiklased leiavad, et McCarthy on liialt demokraatide või "soo" moodi ja kuulab liialt süvariigi sõna.

McCarthy'l läheb spiikri koha saamiseks vaja 218 saadiku toetust. Tema vastu olid 5. jaanuari seisuga 20 vabariiklast.

Üks vastalistest, Floridast pärit Matt Gaetz, esitas McCarthy vastaskandidaadiks president Donald Trumpi, kuna pole ühtegi seadust, milles väidetakse, et spiiker peaks olema kongressi liige. 

McCarthy on teinud äkilistematele vabariiklastele mitmeid järelandmisi. McCarthy kuulub vabariikliku partei juhtkonda ja teda peetakse üheks süüdlaseks, miks 2022. aasta vahevalimistel jäi vabariiklaste häältesaak oodatust väiksemaks. 

Kongressis on vabariiklastel 222 ja demokraatidel 213 kohta. USA kongressis on 435 liiget.

Toimetas Karol Kallas