Mike Johnson Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide kongressi vabariiklasest spiiker Mike Johnson teatas, et esindajatekogu hakkab Iisraeli ja Ukraina abistamist hääletama eraldi.

Kongress koguneb taas istungile 1. novembril ja arutamisele tulevad mitmed eelnõud, sealhulgas võimalik Iisraeli ja Ukraina abistamine, vahendab Breitbart.

Kongressi vabariiklastest enamus on ühel meelel 14,5 miljardi dollari eraldamises Iisraeli abistamiseks, kuid teiste riikide abistamise osas on märgatavaid erimeelsusi. Ukraina abistamist toetab ligikaudu pool kongressi vabariiklastest.

Demokraatide juhitud föderaalvalitsus ja senati demokraatide enamuse juht Chuck Schumer ning vabariiklaste vähemuse eesistuja Mitch McConnell soovivad Iisraeli ja Ukraina abistamise ning muu rahvusvahelise abi võtta vastu ühe seadustepaketina.   

Teatud erimeelsusi on vabariiklaste seas ka senatis. Vabariiklasest senaator J. D. Vance rääkis 29. oktoobril ajakirjanikele: "Meil ei ole piisavalt [tööstuslikke] võimsuseid, et toetada sõda kolmel rindel. Me peame oma tähelepanu täpsemalt suunama ja me peaksime keskenduma Iisraelile ja Taiwanile."

Föderaalvalitsus loodab saada kongressilt nõusoleku 60 miljardi dollari eraldamiseks Ukrainale. Seni on Ameerika Ühendriigid ametlikult abistanud Ukrainat 113 miljardi dollari mahus. 

Paljud poliitikud nii vabariiklaste kui demokraatide seast tajuvad, et Ukraina ja Iisraeli abi kokku sidumine on nende jaoks tõenäoliselt "viimane võimalus" jätkata Ukraina sõja toetamisega. 

Ameerika Ühendriikide ühiskonnas on demokraatide valitsuse ajal kasvanud erinevate majanduslike probleemide hulk ja üha enam inimesi leiab, et riigil pole võimalik Ukraina moodi "igavesi sõdu" enam pidada ega toetada. Seda enam, et riigi võlg ületab 33 miljardit dollarit ja nõndanimetatud "petrodollari" positsioon on seoses Ukraina sõjaga märgatavalt kannatada saanud.

Venemaa ametlik kaitseeelarve oli 2022. aastal dollarites 75 miljardit, 2023. aastal 84 miljardit ja 2024. aastal useb 112 miljardi dollarini.

Reformierakondlane Eerik-Niiles Kross kirjutab sotsiaalmeedias Johnsoni Iisraeli ja Ukraina abi lahutamise kommentaariks: "Venemaa saavutas kallaletungi sõjas Ukraina vastu esimese strateegilise võidu, mille andis Putinile üle Mike Johnson."

Johnson ise on kongressi saadikuna seitsmest hääletusest kuuel hääletanud Ukraina sõjalise abistamise vastu.

Toimetas Karol Kallas