USA kongressi spiiker Kevin McCarthy, 8.03.2023 Foto: Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kutsus Ameerika Ühendriikide kongressi vabariiklasest spiikri Kevin McCarthy Ukrainasse külla, kuid viimane lükkas kutse tagasi.

Ameerika Ühendriikide vabariiklaste seas kasvab rahulolematus Ukraina sõja rahastamisega, vahendab CNN.

Zelenskõi hinnangul peaks McCarthy oma silmaga nägema, milline on olukord sõjatandril ja mida Venemaa on korda saatnud. McCarthy teatas, et temal Ukraina külastamist kavas ei ole.

McCarthy arvas 2022. aasta novembris, et Ukrainale ei peaks andma kümnete ja sadade miljardite dollariteni küündivat "tühja tšekki". "Tühjade tšekkide" all mõtleb vabariiklane kontrollimatut raha kulutamist Ukraina sõjale.

"Ma selgitan veelkord, mida ma ütlesin: edaspidi [Ukrainale] tühjasid tšekke ei anta, kas on selge? Seega sellest perspektiivist ma ei pea minema Ukrainasse, et saada aru, kas seal on tühjade tšekkide raha kulutatud või mitte," rääkis McCarthy ajakirjanikele. "Ma kuulan Ukraina sõja ja muid ülevaateid edaspidigi, kuid ma ei pea minema Ukrainasse ega Kiievisse, et seda kõike näha. Minu seisukoht on olnud alati: ma ei kiida ühtegi lahti kirjutamata kulutust heaks."

Vabariiklased on nõudnud Ukraina sõja algusest peale, et riigile antud raha kulutamist paremini kontrollitaks. Mõned vabariiklased on nõudnud "viimasegi kui Ukrainasse saadetud dollari" auditeerimist. Vabariiklased nõuavad üldiselt maksumaksja raha kulutamisel suuremat läbipaistvust.

Siiani on fotooperatsioonid Zelenskõiga olnud lääneriikide juhtide seas tähtsal kohal ja McCarthy on üks esimesi maailma tipppoliitikuid, kes sellest ära ütleb.

Toimetas Karol Kallas