Moncef Slaoui. Foto: Scanpix

USA koroonaviiruse vaktsiini programmi juhtima määratud Moncef Slaoui’l on aktsiaoptsioone ravimifirmas, mis riigilt vaktsiini loomiseks raha saab. 

Eelmisel nädalal määrati Slaoui USA vaktsiiniprogrammi juhiks. Mees taandus positsiooni saamiseks ravimifirma Moderna juhi kohalt. Moderna tegeleb parasjagu ühe perspektiivika koroonaviiruse vaktsiini arendamisega ja saab selleks ka USA valitsuselt toetust.

Samas on Slaoui’l endiselt ettevõttes 10 miljoni dollari väärtuses aktsiaoptsioone, mida võib pidada huvide konfliktiks, kirjutas Business Insider. Moderna aktsia hind on seejuures kriisi ajal pea kolmekordistunud ja selles pole väike roll aprillis USA valitsuselt saadud 483 miljoni dollari suurusel rahasüstil.

Reedel Valges Majas toimunud pressikonverentsil nimetas Trump Slaoui’d üheks maailma juhtivamaks spetsialistiks vaktsiinide alal. Varem töötas mees aastaid ravimifirma GlaxoSmithKline heaks, tõustes seal teadus- ja arendustegevuse juhi kohale. GSK-st lahkus ta 2017. aastal.

Pressikonverentsil mainis Slaoui üht vaktsiiniarendust, mis paistab olevat potentsiaalikas. “Härra president, see info paneb mind uskuma, et suudame aasta lõpuks toota mitusada miljonit doosi vaktsiini,” sõnas ta Trumpile.

Väljaande Stat News hinnangul rääkis Slaoui aga tõenäoliselt just Moderna arendatavast vaktsiinist. Demokraatide endine presidendikandidaat, senaator Elizabeth Warren teatas seepeale Twitteris, et Slaoui peaks viivitamatult oma aktsiaoptsioonidest loobuma.

Toimetas Jaanus Vogelberg